MISIR Güvenlik Heyeti GAZZE’den Ayrıldı

Mısır güvenlik heyeti, Filistinli liderlerle, ulusal heyetlerle ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Ulusal Heyeti’yle birçok görüşme gerçekleştirdikten sonra Gazze’nin kuzeyinde Beyti Hanun bölgesinde yer alan Erez sınır kapısını kullanarak bölgeden ayrıldı.

Mısır İstihbarat Teşkilatı’nın başkan yardımcısı Eymen Bedi’in başkanlık ettiği Mısır güvenlik heyetinin Gazze’den ayrılmadan önce Hamas Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye ile ve Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Ulusal Heyeti ile bir görüşme yaptığı, Gazze’ye uygulanan ablukanın kırılması için Mısır’ın yeni girişimleri hakkında bilgi verdiği ifade edildi.

Heyetin Perşembe ve Cuma günleri Hamas’ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar başta olmak üzere hareketin birçok ileri geleniyle bir araya gelip görüşmeler yaptığı, görüşmelerde Filistin’deki muhtelif direniş gruplarından temsilcilerin de yer aldığı ifade edildi.

Hamas tarafından yapılan açıklamada tarafların görüşmelerde Gazze’ye uygulanan ablukanın kırılması, ateşkesin kalıcı hale getirilmesi, İsrail’in Mescidi Aksa’ya yönelik saldırılarının ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlere yönelik düşmanca saldırıların son bulması için yürütülen çalışmaları görüştükleri ifade edildi.

Mısır heyeti Perşembe günü, Mısır güvenlik teşkilatlarından Gazze’de bulunan bir grupla birlikte Rafah sınır kapısını ziyaret ederek Filistinlilerin buradan geçişte karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi aldı.