MISIR Da GAZZE’ye Heyet Gönderiyor

Fetih’teki uzlaşı dosyası sorumlusu Azzam El-Ahmed yaptığı açıklamada, Mısır tarafının kendisine bir heyetin yarın Gazze’ye geçeceğini ilettiğini söyledi.

El-Ahmed yaptığı açıklamada, Kahire Anlaşması’nın fiilen uygulanması için ilerleme sağlandığını iddia etti.

9 Şubat’ta Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye başkanlığında Kahire’ye giden Hamas heyeti görüşmelerini sürdürüyor.

Hamas heyeti içinde yer alan hareketin Gazze’deki Siyasi Birimi üyesi Halil El-Hayye daha önce yaptığı açıklamada, heyetin Kahire’de Mısırlı yetkililerle Filistin meselesinin yanında Gazze’deki insani durumu, uzlaşı dosyasını ve ikili ilişkileri görüşeceğini söylemişti.

El-Hayye yaptığı açıklamada, uzlaşı dosyasının enine boyuna ele alındığını, Hamas’ın bu konuda ilerleme sağlanması ve engellere takılınmaması gerektiğini, Mısır’ın da gözlemci rolünü üstlenmesi gerektiğini ilettiğini ifade etti.

El-Hayye, “Hamas hareketi Mısır’ın çabalarında olumlu bir ruh gördü. Uzlaşıyı gözetlemek ve krizleri çözmek için Mısır yakında Gazze’ye bir heyet gönderecek” dedi.

Fetih ve Hamas geçen Ekim ayında uzlaşıya vardıktan sonra Mısır süreci takip etmek için Gazze’ye bir güvenlik heyeti gönderdi. Ancak hükümetin anlaşmadaki maddeleri hayata geçirmemesi ve ağır davranması yüzünden heyet Gazze’yi terk etmişti.