Home / Filistin Direnişi / MISIR Aracılığıyla, DİRENİŞ Ateşkese YAKIN İddiası!

MISIR Aracılığıyla, DİRENİŞ Ateşkese YAKIN İddiası!

Dün gece Gazze’den roket atıldığı iddiasıyla, Gazze’ye hava saldırısı düzenleyen Siyonist İsrail’e tepkiler sürerken; Mısır’dan yapılan açıklamada ise, Gazze ile İsrail arasında uzun süreli ateşkes anlaşmasına varılmak üzere olduğu bildirildi.

İsrail, Büyük Dönüş Karşısında ACİZ!

Son saldırılar ile direkt ilişkili olmayan ateşkes daha çok Siyonist İsrail’in Büyük Dönüş eylemleri karşısında aciz kalması nedeniyle gündeme geldi. Ayrıca bu ateşkeste esir takası da gündeme geliyor.

Ateşkes anlaşma haberlerini destekleyen bir gelişme de, dün gece Gazze’de barış görüşmeleri için bulunan Mısır heyetinin, Siyonist İsrail’in uyarısı üzerine Gazze’den ayrılmıştı. Mısır güvenlik heyeti, ateşkes görüşmelerinin tamamlanması için yeniden Gazze Şeridi’ne döndü.

Hamas’ın talepleri

Hamas ise fonların şantaj yapılmadan Gazze Şeridi’ne girmesini, elektrik sorununun çözülmesini, balıkçılık alanının genişletilmesini, Gazze Şeridi’ne giren ürünlerin artmasını, sanayi bölgelerinin inşa edilmesini, Gazze Şeridi’nde büyük projeler ve su yollarının yapılmasını talep ediyor.

Siyonist Rejimin İstekleri

İsrailli yetkililer, Hamas’ın liman ve sanayi bölgesi gibi taleplerinin çoğunun reddedildiğini belirterek İsrail’in ayrım duvarındaki dönüş yürüyüşü gösterilerinin, yerleşim yerlerine gönderilen yanan balonların ve ayrım duvarındaki ayaklanmanın tamamen durmasını talep etti.

Mısır heyeti, Filistin topraklarındaki İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen Toprak Günü’nden önce ateşkes anlaşmasına varmak için zamanla yarışıyor.