Mike Pompeo, Katıksız Bir Filistin Düşmanı

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, ülkesinin, yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerinden tedarik edilecek ürünleri “İsrail malı” olarak ithal edeceğini ilan etmesini Filistin halkına yönelik gerçek bir düşmanlık olarak değerlendirdi.

Hamas’ın önde gelen isimlerinden olan Kasım konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu kararla ABD yönetiminin, Filistin’e dönük ne denli küstahça politikalar yürüttüğünü gözler önüne serdiğini belirtti.

Pompeo’nun, Filistinlilere yönelik büyük bir düşmanlık beslediğini, işgalci İsrail tarafından işlenen insanlık suçlarını desteklediğini aktaran Kasım, ABD yönetiminin kararının tüm uluslararası yasa ve normlara da aykırı olduğunu vurguladı.

Açıklamasında Kasım, Filistin davasının karşı karşıya kaldığı tehditlerin her geçen gün arttığını belirterek, İsrail rejiminin tehlikeli projelerinin boşa çıkarılması ve direniş için kapsamlı milli bir plan üzerinde uzlaşı yapılması gerektiğini ifade etti.

Filistin başta olmak üzere İslam aleminden gelen tüm tepkilere rağmen göreve geldiği günden beri Siyonist Yahudilerin emirlerine amade olan Pompeo, İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da bulunan bir Yahudi yerleşim merkezini ve Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni ziyaret etti.

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria ve Golan Tepeleri’nde yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim merkezlerinden ithal edilen ürünlerin “İsrail’de üretildi” şeklinde etiketlenebileceği ifade edilmişti.