Mescidi Aksa’nın Yakılışının 50. Yılında Protestolar

Filistin halkı, Mescid Aksa’nın siyonistler tarafından yakılmasının 50. yıldönümünde Gazze Şeridi’nde protesto gösterisi düzenlediler.

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS, Mescid-i Aksa’nın 50 yıl önce Avustralyalı bir Yahudi tarafından kundaklanarak yakılmasını düzenlediği bir etkinlikle protesto etti.

Gazze’deki Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde toplanan Filistinliler, “Mescid-i Aksa yangınını 50 yıldır unutmadık” ve “Aksa’yı yakanları, kirletenleri unutmayacağız ve affetmeyeceğiz” yazılı pankartlar taşıdı.

Hamas yetkililerinden Müşir el-Mısri,  yaptığı açıklamada, “Bugün, Mescid-i Aksa’nın yakılmasının yıl dönümünde, ırkçı İsrail’in Filistin’e yönelik ihlallerine karşı Filistin halkının öfke mesajını gönderdik. Filistin halkı, Kudüs’teki sistematik planın bir kez daha karşısında olduğunu yineledi.” dedi.

21 Ağustos 1969’da Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi, Avustralyalı Hıristiyan-Siyonist Michael Denis Ruhan tarafından ateşe verildi.

Mescidi yok etmenin Mesih’in gelişini hızlandıracağına inandığını söyleyen eylemci, ırkçı İsrail yönetiminden hiçbir ceza almadan sınır dışı edildi. Gerekçe olarak akıl sağlığının yerinde olmaması gösterildi. Çıkan büyük yangında birçok tarihi eser yandı.

Siyonistler, Mescidi Aksa’nın yerinde bir Yahudi mabedinin olduğunu ileri sürüyor. Buna binaen Doğu Kudüs’ün işgal edildiği 1967’den bu yana, Mescidi Aksa sürekli şekilde tehdit ve tehlikeyle karşı karşıya kaldı.

Mescidi Aksa ve Kıble Mescidi, 1967 işgalinden sonra birçok saldırıya ve kundaklama eylemine maruz kaldı.

Söz konusu saldırı, mescidin maruz kaldığı ilk kundaklama saldırısı oldu.

Saldırıyı gerçekleştiren Dennis Michael Rohan, Yeryüzü Tanrı Kilisesi adıyla anılan Hıristiyan bir tarikatın mensubuydu.