Mescidi Aksa’da Yangın 50 Yıldır Sönmedi…

Kudüs Vakıfları Genel Müdür Yardımcısı Şeyh Nacih Bukeyrat, Mescid-i Aksa’da işgalcilerin yangınlarının devam ettiğini ve 50 yılı aşkın bir süredir sönmediğini söyledi.

Bukeyrat, Kudüslülerin Yahudileştirme planlarına ve komplolara karşı direnişlerinin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Bukeyrat, işgalcilerin Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’daki yangınlarının çeşitli olduğunu ifade ederek, Mescid-i Aksa’nın altındaki kazı çalışmalarının ve etrafındaki Yahudi yerleşimi faaliyetlerinin sürdüğünü, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa baskınlarının devam ettiğini bildirdi.

Denis Ruhan isimli fanatik Yahudi 21 Ağustos 1969’da El-Ğavanime Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya girerek El-Kıbli Mescidi’ni kundaklamıştı.

Mescid-i Aksa’nın güney kesimindeki namazgahın doğu bölümünde kundaklama sonucu çıkan yangında çatı, halılar, nadir süslemeler, mushaflar ve Salahaddin El-Eyyubi’nin Halep’ten getirttiği tarihi minber yandı.

İşgal güçlerinin Kurban Bayramı gecesi Mescid-i Aksa’dan üç ay uzaklaştırma cezası verdiği Bukeyrat, işgalcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerinin son dönemde artış gösterdiğini ve çeşitlendiğini söyledi.

Buketrat, Mescid-i Aksa’nın 50 yıl önce yakılmasına tepki göstermeyen Arap ülkelerinin bugün de ihlaller karşısında sessiz kalmalarını eleştirdi.

İşgalcilerin Kudüs ve Mescid-i Aksa’daki ihlallerinin Filistin halkının direnişi sayesinde çok fazla sürmeyeceğini belirten Bukeyrat, Kudüslülerin 50 yıl önceki yangına elleriyle müdahale ettiklerini hatırlatarak, her türlü engeli aşabileceklerini ispat ettiklerini ifade etti.