“MESCİDİ AKSA Yardım Bekliyor, Cevap Verecek YOK MU?”

Eylemciler, “Mescid-i Aksa yardım çağrısı yapıyor. Karşılık verecek yok mu?”, “Ey alimler, peygamberler diyarı için yetişin” yazılı dövizler taşıdı.

Gösteriye katılan Filistin Alimler Birliği Başkanı Mervan Ebu Ras, “Ümmete direniş çağrısı yapanlara diyoruz ki çabalarınız boşa gitmeyecek.” ifadesini kullandı.

Ebu Ras, “Aksa’nın özgürleştirilmesi için savaşmanın, Arap ülkelerinde çıkartılmaya çalışılan savaşlardan daha hayırlı olduğunu” söyledi.

Hamas’tan Mescid-i Aksa için eylemleri artırın çağrısı

Hamas, dün, Batı Şeria ve Kudüs’teki Filistinlilere, “İsrail’in Mescid-i Aksa’da işlediği suçlara karşılık olarak” askerlere yönelik eylemleri artırma çağrısında bulundu.

Hamas yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Aksa’daki uygulamalarının oradaki Müslümanların etkinliğini azalttığını, işgal yönetimine tahakküm imkanı verdiğini belirtti.

Filistinli gruplardan Mescid-i Aksa ve kutsal yerleri savunmak için mensuplarını seferber etmelerini talep eden Hamas, İsrail’in Kudüs’te işlediği suçları ortaya çıkarmak amacıyla uluslararası düzeyde harekete geçmesi için Filistin yönetimine de çağrı yaptı.

İsrail polisi, cuma günü yaşanan olayların ardından kapattığı Mescid-i Aksa’nın kapılarını bugün kademeli olarak açmaya başlamış, kapılara da metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

Aksa Vakfı Müdürü Ömer el-Kisvani ve Kudüs Yüksek Vakıf Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Selheb’in de bulunduğu Müslümanların ekseriyeti, İsrail’in bu uygulamasını protesto ederek ve aranarak Aksa’ya girmeyi reddediyor.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.