Home / Filistin / Mescidi Aksa / MESCİDİ AKSA’yı Saldırılara Karşı Koruma Çağrısı

MESCİDİ AKSA’yı Saldırılara Karşı Koruma Çağrısı

1948’de işgal edilen topraklarda faaliyet gösterirken işgal rejimi tarafından yasa dışı ilan edilen İslami Hareket’in başkan yardımcısı Şeyh Kemal El-Hatib, bu ay içinde Mescid-i Aksa’ya yapılması beklenen baskınlara karşı çıkılması çağrısında bulundu.

Şeyh Kemal El-Hatib konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa’yı savunmanın ve Mescid-i Aksa’da nöbet tutmanın genelde Filistinlilere ve özellikle de 1948’de işgal edilen topraklarda ve Kudüs’te yaşayanlara bahşedilen bir şeref olduğunu ifade etti.

Kudüs halkının bu şereften vazgeçmeyeceğine ve Mescid-i Aksa’yı savunmaya devam edeceğine inandıklarını bildiren El-Hatib, Yahudi yerleşimcilerin Yahudi yılbaşı münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrısında bulunmalarının sebebinin Mescid-i Aksa’nın sahipsiz kaldığını düşünmeleri olduğunu söyledi.

El-Hatip, Arap ülkelerinin ve İslam dünyasının Filistin davasıyla, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yla ilgilenmez hale geldiğini ifade etti.

Mescid-i Aksa’ya baskın çağrısında bulunan fanatik Yahudi cemaatlerinin işgal hükümetini oluşturan partilere bağlı olduğuna dikkat çeken El-Hatib, cemaat ifadesinin gerçeği yansıtmadığını, söz konusu grupların gerçekte Netanyahu hükümetini oluşturan siyasi partilerin kolları olduğunu belirtti.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’da ayin çağrılarının tehlikeli olduğunu ifade eden El-Hatib, Er-Rahme Kapısı bölgesinde tehlikenin daha büyük olduğunu ve o bölgede bulunan her Filistinlinin gözaltına alındığını kaydetti.