Mescidi Aksa, Ramazan Ayında Kapalı Kalacak!

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, yeni tipi koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Mescidi Aksa’nın Ramazan ayında da ibadete kapalı kalacağını duyurdu.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, işgal altındaki Kudüs’te bulunan ilk kıblemiz Mescidi Aksa’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında ramazan ayında da ibadete açılmayacağını açıkladı.

Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Konseyden yapılan yazılı açıklamada ise, “Konsey, Kovid-19 salgını durumunu göz önüne alarak, mübarek Mescidi Aksa’nın ramazan ayında da ibadete açılmamasına karar vermiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, söz konusu kararın daha önce verilen fetvalara ve tıbbi tavsiyelere uygun bir şekilde alındığına vurgu yapıldı.

Aynı zamanda Mescidi Aksa’da görevli imamlar ve müezzimler tarafından ezanların okunacağı ve sadece görevlilerden oluşan sınırlı kişiyle oluşturulacak bir cemaatle vakit namazların kılınacağı böylece Mescitte ibadetlerin kesintiye uğramayacağı ifade edildi.

Mescidi Aksa, Kovid-19 salgını nedeniyle 22 Mart’ta Kudüs İslami Vakıflar İdaresince ibadete tamamen kapatılmıştı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Harem-i Şerif ilk defa ramazan ayında ibadete kapalı olacak.