MESCİDİ AKSA’nın Er-Rahme Kapısı Kapatıldı

Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirme planlarını adım adım hayata geçiren işgal yönetimi, Mescid-i Aksa’daki Er-Rahme Kapısı’nı kilitlerle ve zincirlerle kapattı.

Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda uzman araştırmacı Rıdvan Amr, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki kişisel sayfasında yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin Er-Rahme Kapısı’nı kilitlerle ve zincirlerle kapattığını dün akşam keşfettiklerini, kapının Cuma günü kapatıldığını öğrendiklerini söyledi.

Amr, bu gelişmenin işgal güçlerinin zorla dayatmaya çalıştığı Mescid-i Aksa’yı mekan bakımından ikiye bölme planının bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Kudüs’teki Müslüman Mezarlıklarını Koruma Komitesi Başkanı Mustafa Ebu Zehra yaptığı açıklamada, Er-Rahme Kapısı’nın ve çevresinin İslami vakıf ve Mescid-i Aksa’nın bir parçası olduğunu söyledi.

Ebu Zehra, işgalcilerin bölgede gözü olmasının bir değeri bulunmadığına dikkat çekerek, Yahudi yerleşimcilerin günlük baskınlarının ve Er-Rahme Kapısı Mezarlığı’na yönelik ihlallerin işgalcilerin emellerinin bir parçası olduğunu belirtti.

Müslüman Mezarlıklarını Koruma Komitesi Başkanı, işgalcilerin El-Hareş ve Er-Rahme Kapısı bölgesindeki faaliyetlerinin fanatik Yahudilerin söz konusu bölgede ayin yapmalarıyla bağlantılı olduğuna işaret etti.

Mescid-i Aksa’nın doğu surlarında bulunan Er-Rahme Kapısı’nın kapalı kapıların en ünlülerinden olduğu ve ortalarında taş direk bulunan iki büyük kapıdan oluştuğu ifade edildi.