Mescidi Aksa Baskınları ÖRGÜTLÜ ve TEHLİKELİ

Hamas sözcüsü Fevzi Burhum, işgal güçlerinin dün Mescidi Aksa’ya girip cami cemaatine saldırması üzerine yaptığı basın açıklamasında, “Baskın Mescidi Aksa’daki İslamî varlığı; kıblelerin ilki, iki büyük camiden ikincisi ve üç haremin üçüncüsü olan Mescidi Aksa’yı hedef almaktadır. Bu saldırı, işgal hükümetinin faşizanlığını ve fanatikliğini; bu halka ve kutsalına yapılan zulmün boyutunu yansıtmaktadır” dedi.

Burhum açıklamasında, “Bölgesel ve küresel güçlerin suskunluğu olmasaydı, Amerika’nın sadece Filistin için değil bütün bölge için tehdit oluşturan işgalcinin ırkçı Yahudi devleti oluşumuna yaptığı yardım ve aldığı kararlar olmasaydı bu baskınlar da olmazdı” ifadesini kullandı.

Kudüs, Batı Yaka ve bütün Filistin’de halkın işgalciye karşı çıkması için çağrıda bulunan Burhum, Filistinlilerden topraklarını ve kutsal mekânlarını korumak için üzerlerine düşeni yerine getirmelerini istedi.

Müslümanlara da seslenen Burhum, Mescidi Aksa’yı Yahudileştirmekten, Siyonistler tarafından kirletilmekten kurtarmak için sivil ve resmi düzeyde harekete geçmelerini, işgale karşı direnen Filistin halkının yanında olmalarını ve direnişini desteklemelerini talep etti.