MESCİDİ AKSA’ya Destek Eylemlerinde 2 ŞEHİT Onlarca Yaralı

Gazze sınırında mevzilenmiş olan işgal ordusuna bağlı keskin nişancıların ateş açması sonucu bir çocuk şehit oldu iki genç de yaralandı.

Filistinli yerel kaynaklar, Tel bölgesinde toplanan Filistinlilerin üzerine Siyonist keskin nişancıların ateş açması üzerine Abdurrahman Hüseyin Ebu Hemsiyye’nin (16) şehit olduğunu, Mümin Ali El-Halidi (23) ile İsmail İmad Cebir’in (20) yaralandığını belirttiler.

Dünki Cuma namazından sonra sınıra yürüyen Gazzeli gençler, işgal askerlerinin Mescidi Aksa ile Aksa’ya giden Filistinlilere saldırmasını attıkları slogan ve yaktıkları lastiklerle protesto ettiler.

Gençlerin toplanmasından üzerine sınıra yığınak yapan işgal güçlerinin değişik noktalara yerleştirdiği keskin nişancılar gençlerin üzerine ateş açtılar. Saldırıda bir kişi şehit olurken, iki kişi de yaralandı.

Plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalarla yaralanan 52 kişi ise sağlık ekiplerince tedavi edildi.

Diğer taraftan Filistin Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada Abdullah Takatika’nın (24) Beytlahim’in güneyinde yer alan Etzion yerleşkesi kavşağında işgal askerlerinin ateşiyle şehit olduğunu duyurdu.

İşgal ordusu ise, söz konusu noktada işgal askerlerine yönelik bıçaklı eyleme kalkışan bir kişinin vurulduğunu iddia etti.

Filistin sağlık kaynakları vurulan gencin kimliğine ulaşılamadığını belirterek, işgal güçlerinin genci siyah çuvala koyup götürdüklerini kaydettiler.
Diğer noktalardaki eylemler

Mescidi Aksa’ya destek için Nablus’un güneyinde yer alan Havara askeri geçiş noktasında yapılan gösteriye saldıran işgal güçleri birçok kişiyi yaraladı.

Bilgi veren yerel kaynaklar, yapılan gösteriye sert müdahale eden işgal güçlerinin saldırısı sonucu, gazetecinin yanında üç gencin daha yaralandığını belirttiler.

Mescidi Aksa’ya destek için dün Nablus’un güneyindeki Kudüs Caddesinde güneşin keskin ışınları altında Cuma namazı kılan Filistinliler namazdan sonra Havara askeri geçiş noktasına yürüdüler.

Dünki namazda Cuma hutbesini veren Nablus müftüsü Şeyh Ahmed Şubaş, Kudüs halkının kazandığı zaferin birlikte gösterdikleri direnişin bir sonucu olduğunu belirterek, Filistin halkının bundan ders çıkarması gerektiğini söyledi.

Kudüs’ün Vadi’l-Cuz bölgesinde namaz kılan Filistinlilere saldıran işgal güçleri bir kişiyi yaraladı.

Beytlahim’in kuzeyinde Mescidi Aksa’ya destek için kılınan Cuma namazından sonra cemaat işgal güçlerinin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu üç kişi gerçek mermi ve plastik mermilerle yaralanırken, on kişi de atılan gazlar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirdi.

Kudüs’ün sabit geçiş noktası olan Kalendiya yakınlarındaki askeri barikatta işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor.

El-Bi’re’de yapılan gösteriye katılan dört genç işgal ordusuna bağlı sivil giyinmiş özel kuvvetler tarafından tutuklanırken, iki kişi de yaralandı.

Kaynaklar, El-Bi’re’nin girişine en az beş araçla gelen işgal güçlerinin gençleri plastik mermi ve gerçek mermilerle kovalamaları sonucu iki kişinin yaralandığını belirttiler.

Hamas hareketinin çağrısı üzerine dünki Cuma namazından sonra El-Halil şehrinde Mescidi Aksa’ya destek için yapılan gösteriye müdahale eden işgal güçleri birçok kişiyi yaraladı. Yaralılardan beşinin hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

Kaynaklar işgal güçlerinin Kadim Belde’de iki genci tutukladığını belirttiler.

Yerel kaynaklar, işgal güçlerinin yaralı gençleri tutuklamak için hastaneye baskın yaptıklarını, hastanenin içine göz yaşartıcı bomba atmaları yüzünden bazı hastaların boğulma tehlikesi geçirdiklerini ifade etti.

Beyt Ummer’de yapılan barışçıl gösteriye müdahale eden işgal güçleri beş kişiyi yaraladılar.

El-Arub Mülteci Kampında namazdan sonra yürüyüşe geçen gençlere saldıran işgal güçlerinin, attıkları gazlar nedeniyle bazı gençlerin boğulma tehlikesi geçirdiğini belirten kaynaklar, yaralıların sağlık ekipleri tarafından tedavi edildiklerini kaydettiler.

Tulkerem şehrinde de Mescidi Aksa’ya destek gösterisi düzenlendi. Cuma namazından sonra gösteri yapan Filistinlilerin üzerine göz yaşartıcı bomba atan işgal güçlerine Filistinli gençler taş atarak ve lastik yakarak karşılık verdiler.