MESCİDİ AKSA’da Cemaat Siyonistlerle ÇATIŞTI

İşgal polisinin bir genci gözaltına aldığı ve işgal güçlerine taş ve ayakkabı atan cemaate plastik mermiyle ateş açtığı bildirildi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’daki cemaate ve itikaftakilere yönelik provokatif davranışlar sergiledikleri ve gerginliğin devam ettiği ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerin her baskınında Mescid-i Aksa’da gerginlik yaşandığı ve işgal polisinin Mescid-i Aksa cemaatinin baskına tepki göstermesine veya Yahudi yerleşimcileri protesto etmesine engel olduğu belirtildi.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

Geçmiş yıllarda Ramazan’ın son on günü Mescid-i Aksa’da cemaatin çok olması nedeniyle Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına izin vermeyen işgal güçlerinin baskınlara bu yıl son on günde de izin vermesi tehlikeli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.