Home / Filistin / Mescidi Aksa / MESCİDİ AKSA Baskınları Bir SAVAŞ Habercisi

MESCİDİ AKSA Baskınları Bir SAVAŞ Habercisi

Mescidi Aksa Müdürü Şeyh Ömer El-Kisvani, Heykel cemaatlerinin Yahudi yerleşimcilerle fanatik Yahudileri yoğun bir şekilde Mescidi Aksa'ya baskın yapmaya tahrik etmeleri ve Mescidi Aksa avlusunda ayin yapmalarını istemeleri konusunda uyararak, bunun geniş çaplı bir çatışmaya ve sonucunun kimsenin arzu etmeyeceği dini bir savaşın başlamasına neden olacağını ifade etti.

El-Kisvani; “Heykel örgütlerinin bu çağrısı Mescidi Aksa’ya karşı bir savaş ilanıdır. Siyonist rejimin Kudüs ve Mescidi Aksa’yı işgal etmesiyle başlayan statüye karşı bir darbedir” dedi.

El-Kisvani açıklamasında Evkaf olarak bu baskın ve saldırılardan işgal hükümetinin yürütme kuruluşu durumundaki işgal polisini sorumlu tuttuklarını söyledi.

El-Kisvani sonuçlarından kimsenin memnun kalmayacağı olaylara mani olmak için gelecek Çarşamba günü (19 Eylül) El-Meğaribe Kapısı’nın kapatılmasını istedi.

Mescidi Aksa’nın dış surlarının güvenliğini sağlamakla sorumlu olan işgal polisinin muhtemel olumsuzlukları engellemek için yerleşimcilerle fanatik yahudilere engel olmasını isteyerek, ancak işgal polisinin bunun yerine saldırganları koruyup kolladığını kaydetti.

El-Kisvani bütün Müslümanlardan Mescidi Aksa’ya sahip çıkmalarını ve buraya gelip nöbet tutmalarını isteyerek; “Mescidi Aksa sadece Müslümanlarındır. Bu baskın ve kışkırtmalar, fanatiklerin burada hak sahibi olduklarını kanıtlamaz ve onlara bu hakkı vermez. Bu baskın ve saldırılara karşı durmak ve müslümanların duygularıyla oynanmasına engel olmak gerekir” dedi.

Fanatik Siyonist örgütler Yahudi yerleşimcilerden Mescidi Aksa’ya baskın yapıp burada ayin düzenleme çağrısı yaptılar.

Bu çağrı üzerine Kudüs’teki İslam-Hristiyan Heyeti ile bazı Filistinli gruplar seferberlik ilan ederek baskınlara karşı durulmasını istediler.