Meşal: İsrail Bölgedeki Bütün Kötülüklerin Kaynağıdır

Meşal, kendi ülkelerinin sorunlarıyla meşgul olan Müslümanlardan Filistin’i unutmamalarını istedi.

Hamas lideri, İstanbul’da çok sayıda kişinin katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada, Filistin işgal altında kaldığı sürece ümmetin sıkıntılarının devam edeceğini belirterek, “Ümmetin derdi bizim de derdimiz ve yarası bizim de yaramızdır” dedi.

Tek savaşlarının işgale karşı olduğunu belirten Meşal, Filistin’in özünün Kudüs ve Mescid-i Aksa olduğuna dikkat çekerek, her ikisinin de tehlikede olduğunu ifade etti.

Mescid-i Aksa’nın bölünme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Meşal, işgal hükümetinin ve fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya el koymak istediklerini söyledi.

Hamas lideri, işgalcilerin baskınlarına karşı koymak için Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinli erkeklere ve kadınlara övgüde bulundu.

Mescid-i Aksa’yı ve Filistin’i işgalden kurtarmak için arka arkaya intifada ve direniş başlatıldığını kaydeden Meşal, şehitler kervanının arkasının kesilmediğini belirterek, savaşın eşit şartlarda gerçekleşmediğine işaret etti.

Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukaya da değinen Meşal, ablukanın iki sebebi olduğunu ifade ederek, Gazze’de güçlü bir direniş ve direnişle  bütünleşen bir yönetim olduğunu söyledi.

BMGK’nın kabul ettiği kararın Yahudi yerleşiminin tehlikesine dikkat çektiğini bildiren Meşal, Yahudi yerleşimine karşı Filistin halkına destek veren ülkelere teşekkür etti.

Hamas lideri, topraklarını işgalsiz ve yerleşimsiz istediklerini belirterek, tüm dünyanın Filistin direnişinin yanında yer almasını arzu ettiklerini dile getirdi ve Filistin direnişinin haklı bir direniş olduğunu hatırlattı.