MEŞAL: Filistin’in ÖZGÜRLÜĞÜ İçin Bir Plan Var!

İstanbul’da Kudüs ve Filistin Öncüleri 10. Konferansına katılan Hamas lideri Meşal “İşgalci Filistin davasını tasfiye etmek için atılan adımlara paralel olarak birçok Arap ülkesinde delikler açmayı başardı. Arapların yerel ve bölgesel sorunlarla Filistin davası ve ümmetin sorunları arasında bir denge oluşturmaları gerekir. Birini diğerine üstün kılmamaları ve karşılıklı birbirlerini yermeyi de sonlandırmaları gerekir” dedi.

Gazze üzerindeki kuşatmayı kırma projelerine yeniden dönülmesini, direnişin utanç duymadan sahiplenilmesini ve işgalciyle ilişkileri normalleştirmeye karşı durulmasını isteyen Meşal, “Yüzyılın Anlaşması’nı başarısız kılmanın garantisi Filistin halkıdır” dedi.

İşgalci İsrail’in Filistin halkının direnişi ve teslim olmayışı karşısında şaşırmış durumda olduğunu belirten Meşal, “Düşmanın gücüne rağmen Gazze üstüne düşeni fazlasını yapıyor. Dönüş Yürüyüşleriyle büyük şeyler yaptı. Arap halklarının Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırması gerekir. Batı Yaka da güvenlik işbirliğine ve direnişçilerin kovalanmasına rağmen ortaya koyduğu intifadasıyla herkese sürpriz yaptı. Yıllardır kendi sorun ve sıkıntılarıyla boğuşan Batı Yaka Filistin davasını hiçbir zaman unutmadı” ifadesini kullandı.