Home / Filistin / MERKEZ Konseyinin FİLİSTİN Parlamentosunu Fesih Yetkisi YOK!

MERKEZ Konseyinin FİLİSTİN Parlamentosunu Fesih Yetkisi YOK!

Hamas üyesi Filistinli milletvekili Muhammed Et-Tal, Merkez Konseyi’nin Filistin Parlamentosu’nu feshetme gibi bir yetkisi olmadığını ve dolayısıyla Fetih Hareketi Devrim Konseyi’nin böyle bir talepte bulunamayacağını bildirdi.

Milletvekili Et-Tal, Merkez Konseyi’nin talebi kabul etmesi halinde Filistin halkını temsil eden seçilmiş yasama organının tasfiye edilerek görevinin halkı temsil etmeyen atanmış bir kuruma verilmiş olacağını kaydetti.

Merkez Konseyi’nin ve Filistin Yönetimi Başkanı’nın böyle bir adım atması halinde bölünmüşlük halinin daha da derinleşeceği uyarısında bulunan Et-Tal, oluşacak çift başlılığın Filistin’in bölünmesine zemin hazırlayacağını ifade etti.

Milletvekili Et-Tal, Filistin Yönetimi ve Fetih’in bu adımının Hamas’ı gayri meşru ilan etmenin ötesinde amaçları olduğunu ve söz konusu amaçların önümüzdeki günlerde net bir şekilde ortaya çıkacağını belirtti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a seslenen Hamas milletvekili Et-Tal, yeni siyasi çekişmelere ve manevralara girmek yerine tehlikelerden ve olumsuz gelişmelerden korunmak için meşruiyetin yenilenmesi amacıyla başkanlık ve milletvekili seçimleri için karar almasını istedi.