MALEZYA Polisi: SUİKAST Davasında İlerleme Var

Malezya polisi yaptığı açıklamada, saldırganların cinayette kullandıkları motosikleti yakınlardaki bir göletin kenarında terk ettikten sonra Proton marka bir araçla bölgeden ayrıldıklarını ifade etti.

Polis açıklamasında, saldırganların kiraladıkları aracı Perşembe günü sabah iki civarında büyükelçiliklerin bulunduğu bölgeye yakın bir noktada bulduklarını kaydetti.

Polisin açıklamasına göre araç üç ay önce kiralanmış ve Malezyalı bir vatandaşın üzerine kayıtlı.

Diğer taraftan cinayetle ilgili olarak daha önce açıklama yapan Malezya Hükümeti Başkan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ahmed Zahir Hamidi “Mühendis Dr. Fadi El-Bataş’a suikast yapanlar bir Ortadoğu ülkesine mensup yabancı ajanlardır” ifadesini kullanmıştı.

İçişleri Bakanı Hamidi yaptığı açıklamada “Bu ülkenin dünyanın dört bir yanında casusları var. Bunların gizli görevi, başka ülkelerde çıkarları için eylem yapmaktır” derken İsrail rejiminin adını telaffuz etmedi ancak değerlendirmeler suikastın işgal rejimi tarafından işlendiğini gösteriyor.

İçişleri Bakanı açıklamasında ayrıca “cinayeti işleyenler Malezya’ya, Malezya devletiyle diplomatik ilişkisi olan ülkelerin pasaportlarıyla giriş yapmışlar. Bu durum ajanları takip etmeyi zorlaştırmaktadır” dedi.