MALEZYA Başbakanı, HAMAS Heyeti İle Görüştü

Malezya Başbakanı Mahatir Muhammed, Hamas’ın Siyasi Birim üyesi ve eski başkanı Halid Meşal’in liderliğinde bir Hamas heyetini kabul etti. Heyette Hamas üyelerinden İzzet Er-Reşak da yer aldı.

Mahatir Muhammed Malezya’nın idari başkenti Putrajaya’daki ofisinde Hamas heyetiyle bir görüşme yaptı. Görüşmede ağırlıklı olarak Yüzyılın Anlaşması planı üzerinde değerlendirme yapıldığı ifade edildi.

Halid Meşal görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında sürekli Filistin’in İsrail işgali karşısındaki hakkından yana tavır ortaya koyan Malezya’ya ve halkına teşekkür ettiğini dile getirdi. Mahatir Muhammed’in de Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması konusunda önemli bir rolünün olması beklentisi içinde olduklarını ifade etti.

Meşal, işgal rejiminin Kudüs’ün kimliğini değiştirmeye çalıştığına, diğer yandan da Gazze’ye abluka sürekli devam ederken gündelik saldırılar düzenlendiğine dikkat çekti. Bu durum karşısında İslam aleminin ve bütün insanlığın İsrail işgalinin son bulması ve Filistin halkının haklarına kavuşması için gereken gayreti ortaya koymasının zorunlu olduğunu belirtti.

Malezya Başbakanı Mahatir Muhammed de yaptığı açıklamada Malezya’nın İsrail işgal güçlerinin Filistin’e yönelik olarak gerçekleştirdiği saldırılara tepkilerini her zaman dile getireceğini, Malezya’nın Filistin davasını önemsediğini ve her zaman Filistin halkının yanında olduğunu söyledi.