Mahmud Abbas’tan Geçersiz Yargı Kararları

Gazze Şeridi’ndeki milletvekilleri, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın geçersiz kararlar ve uygulamalarla yargının işine müdahalede bulunduğunu söyledi.

Filistin Parlamentosu’nun Gazze kentinde düzenlediği özel oturuma Fetih ve Hamas hareketlerinin parlamento grupları katıldı.

Filistin Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, oturumun açılışında yaptığı konuşmada, Abbas’ın tüm kuralları ve milli örfleri çiğnediğini, anayasayı ve kanunları ihlal etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın yasama ve yargı hakkındaki kararlarını eleştiren Bahr, söz konusu kararların geçersiz olduğunu ifade etti.

Bahr, Yüksek Yargı Konseyi’nin feshedilmesinin, yargıçların görevden alınmalarının, yargı kurumlarının keyfi olarak teşkilinin milli, siyasi, hukuki ve ahlaki açılardan suç olduğunu kaydetti.

Abbas’ın tek adam politikasını ve diktatörlüğü devam ettirdiğini dile getiren Bahr, Filistin Yönetimi Başkanı’nın Yüksek Yargı Konseyi hakkındaki kararının ve yargı kurumlarını yeniden düzenlemesinin anayasaya ve kanunlara aykırı olduğunu bildirdi.

Bahr, tüm vatansever Filistinlileri ve sivil toplum kuruluşlarını ortak bir milli strateji benimsemeye ve seçim çağrısında bulunmaya davet etti.