Mahmud Abbas’ın Trump Görüşmesi YAPICIYMIŞ!!!

Abbas, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanlığı merkezinde, kamu çalışanları eğitiminin sona ermesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Trump ile arasında önceki gün gerçekleşen telefon görüşmesini “yapıcı” olarak nitelendirdi.

Abbas, “ABD Başkanı Trump, Filistin-İsrail barış sürecine ve iki devletli çözüme tam bağlılığını vurguladı. Biz de dini ve ulusal değerlerimiz ile halkımız ve ümmetin çıkarlarını esas alan terör ve aşırılık karşıtı tutumumuzu vurguladık.” dedi.

Avrupa Birliği’nin Yahudi yerleşim birimlerini kınadığını ve İsrail’in, işgal altında tuttuğu Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde “İsrail malı” etiketi kullanılmasını engelleyen bir karar aldığını hatırlatan Abbas, İsrail’in Filistin topraklarını işgalinin, Ortadoğu ve dünyadaki tüm sorunların müsebbibi olduğu konusunda uluslararası toplumun ikna olduğunu savundu.

Abbas, “İmkansızı istemiyoruz, yalnızca uluslararası meşruiyeti esas alan barış için çalışıyoruz ancak göğsümüze oturmuş İsrail işgali sürdüğü müddetçe barış gerçekleşemeyecektir.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, önceki gün telefonda görüştüğü Abbas’ı en yakın zamanda Beyaz Saray’a davet etmişti.