Mahmud Abbas, Siyonist İsrail Heyetiyle Görüştü

Ramallah’taki başkanlık binasında gerçekleşen görüşmede Abbas, İsrailli heyete, Filistin yönetiminin uluslararası kararlar üzerine kurulu, adil ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi için çalıştığını vurguladı.

Bu tür görüşmelerin iki halk arasında anlaşmanın sağlanmasının temelini oluşturduğunu aktaran Mahmud Abbas, “Keşke İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da bizim gerçekten barış istediğimizi, uzun zamandır kendilerine el uzattığımızı ve hiç bir şeyin bizi adil barış için ilerlemekten caydıramayacağını anlasa.” ifadesini kullandı.

İsrailli heyet ise ziyaretle Abbas’ın barışın tesisi için sürdürdüğü çalışmalara destek vermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, zaman zaman İsrailli bakan, milletvekili ve akademisyenlerle bir araya gelerek, İsrail’de barıştan yana olan cepheyi güçlendirmeye çalışıyor.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail’in Yahudi işgal birimleri inşasını durdurmayı, 1967 sınırlarının esas alınması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması şartlarını kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014’te durmuştu.