Mahmud Abbas KATAR Aracılığını Reddetti

İbranice yayın yapan Walla internet sitesinde yer alan bir haberde, Filistin’deki Katar büyükelçisi Muhammed El-İmadi’nin, Mahmud Abbas yönetimi ve Hamas arasındaki krizi bitirmek için arabuluculuk yapmaya kalkıştığı, ancak Hamas’ın olumlu tavrına rağmen Mahmud Abbas’ın müstağni tavırları sebebiyle çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığı ifade edildi.

Siyonist gazetenin haberine göre, Gazze’yi ziyaret eden İmadi, Gazze yönetiminin krizin çözümü için tüm görevlerini “uzlaşı hükümetine” devretmeye hazır olduğunu, bu durumda Katar’ın da bir sene boyunca taraflar arasında uzlaşı sağlanıncaya kadar Hamas memurlarına yapılan ödemeleri üstlenmeye gönüllü olduğunu ifade etti.

Ancak Mahmud Abbas yönetimi, Hamas’ın sunduğu şartları kesin bir şekilde reddetti ve Hamas’ın Dahlan kartını oynamasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Habere göre Abbas yönetimi “Eğer Hamas barış istiyorsa boyun eğerek gelmelidir” ifadelerini kullandı ve Hamas ile Dahlan arasındaki anlaşmanın da uygulamada başarısız olacağını iddia etti.

Haberde ayrıca Mahmud Abbas’ın İmadi’ye, Gazze’ye uygulanan baskıcı tavırlar hususunda Washington yönetiminden de onay aldıklarını ifade ettiği bilgisine yer verildi.

Öte yandan Mamud Abbas, İmadi’ye, İsrail’in de Dahlan anlaşmasına sıcak bakmadığını belirtti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İsrailli analist Amir Bouhbot ise, Katar büyükelçisinin Abbas ve Hamas arasındaki krizi çözme çabasının bölgede Katar’ı hedef alan boykotun ardından geldiğini, Katar’ın bundan sonraki süreçte bir yandan Gazze yönetimine verdiği desteği sürdürürken bir yandan da Filistin yönetimiyle ilişkisini iyi tutma gayreti içerisinde olacağını söyledi.