Mahmud Abbas: GAZZE’ye Yeni YAPTIRIMLAR Uygulayacağım

Abbas, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada Gazze Şeridi’ne uygulayacağı yeni yaptırımlara işaret ederek, “Filistin halkının başkanı sıfatıyla ulusal projeyi korumak için ulusal, hukuki ve mali bazı uygulamalara karar verdim” dedi.

Yaptırımların ulusal projeyi ve yüksek ulusal uzlaşıyı korumak için olduğunu iddia eden Abbas, Gazze halkının bu durumu anlayacaklarına inandığını söyledi.

Abbas, Filistin halkının ve gruplarının Gazze Şeridi’ne yaptırım uygulanmaması konusunda görüş birliği içinde olmasını ve yaptırımların Gazze Şeridi’nde hayatın her alanını olumsuz etkileyeceği yönündeki uyarıları görmezden geldi.

Filistin Başbakanı Rami El-Hamdallah ve Filistin İstihbaratı Başkanı Macid Ferec’in konvoyunu hedef alan patlamadan Hamas’ı sorumlu tutan Abbas, İslam’ın Hamas ve liderlerinden beri olduğunu öne sürdü.

Abbas, Gazze Şeridi’ndeki her şeyin “meşru yönetim”in elinde olması gerektiğini söyleyerek, Hamas’ın 2006’daki seçimleri kazandığını, Hamas ve Fetih arasında imzalanan uzlaşı anlaşmalarını da görmezden geldi.

Filistin Yönetimi Başkanı, Mısır’ı da Filistin uzlaşısına müdahalesi nedeniyle ikiyüzlülükle suçladı.