Mahmud Abbas Amerika’da Trump İle Görüşecek

Washington gezisinde Abbas’a Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Sekreteri Saib Arikat, Başbakan Yardımcısı Ziyad Ebu Amr, Genel İstihbarat Başkanı General Macid Ferec, Filistin Yönetimi Başkanı’nın ekonomi danışmanı ve Yatırım Fonu Başkanı Muhammed Mustafa, Filistin Yönetimi Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Redine ve Abbas’ın diplomatik işler danışmanı Mecdi El-Halidi’den oluşan heyetin eşlik edeceği belirtildi.

Haberde, görüşmede barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için Amerika’nın oynayabileceği rolün ele alınacağını bildirdi.

Ebu Redine, dün yaptığı açıklamada, Trump-Abbas görüşmesinin önemli olduğunu ifade ederek, “Barış için gerçek bir fırsat var ve uluslararası toplumun bu fırsatı desteklemesi gerekir” dedi.

Filistin Yönetimi Başkanlığı sözcüsü, Abbas’ın görüşmede Trump’a kapsamlı ve adil bir çözümün iki devletli çözümle ve Arap Barış Girişimi’yle mümkün olacağını söyleyeceğini açıkladı.

Bu arada, Hamas, Abbas’ın Filistin halkının yararına bir ilerleme sağlamak için Trump’la yapacağı görüşmeye bel bağlamasının vakit kaybı olduğunu söyledi.