Lübnanlı Eski Bakan: Filistinliler Yabancı Değil, Misafir…

Lübnan-Filistin Diyalog Komitesi Başkanı ve eski bakan Hasan Muneymine, diyaloğun etkinleştirilmesi ve hızlandırılması çağrısında bulundu.

Lübnan Çalışma Bakanı Kemil Ebu Süleyman’ın Filistinli işçilerle ilgili kararını değerlendiren Muneymine, “Ebu Süleyman, Diyalog Komitesi ve Filistinli gruplar diyalog istiyor” diyerek diyaloğun etkinleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Lübnanlı eski bakan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistinli işçinin “yabancı işçi” olmadığını söyledi.

Filistinlilerin durumunun farklı olduğuna dikkat çeken Muneymine, Filistinli mültecilerin topraklarından zorla çıkarıldıklarını, Lübnan’da “yabancı” değil “misafir” olduklarını kaydetti.

Lübnan kanunlarının da bu durumu göz önünde bulundurarak Filistinli mültecileri diğer ülkelerin vatandaşlarıyla aynı tutmadığını söyleyen Muneymine, Lübnan Çalışma Bakanı’nın bu durumun farkında olduğunu ifade etti.

Lübnanlı eski bakan, Filistinli işçiler için yeni bir düzenleme yapılabileceğini, çalışma ve işyeri sahibi olma şartlarının kolaylaştırılabileceğini bildirdi.

Filistinlilerin tepkisini de anlayışla karşıladığını dile getiren Muneymine, “Filistinli işçi ekmek kapısının tehlikede olduğunu hissetti” dedi.

Lübnanlı bakan, tepkilerin daha da büyüyerek istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunarak, soruna çözüm bulmak gerektiğini açıkladı.