Lübnan Meclis Başkanından ABD’ye İsrail Tepkisi

Lübnan Parlamentosu Başkanı, sınır anlaşmazlığı konusunda ABD büyükelçisiyle görüşmeye artık istekli olmadığını bildirdi.

Lübnan ve Siyonist rejim arasındaki sınır anlaşmazlığı, salınım aşamasına girdikten sonra Lübnan içinde tartışmalar çemberine geri döndü. Daha önce, ABD büyükelçisi olan David Sattarfield, son toplantısında İsrail’in kara ve deniz arasındaki bağımlılık durumundan çekildiğini ilan etmeden önce, Tel Aviv’in Lübnan’ın mekanizmasını bir müzakere şartı olarak kabul ettiğini Lübnan’a bildirmişti.

Bu bağlamda kaynaklar, bu geri çekilmenin Yüzyılın Anlaşması’yla ilgilenen Siyonist rejimden değil, ABD’den geldiğini iddia ediyor. Kanıtlar, bazı taraflar arasındaki çatışmaların ardındaki sebebin, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin, Lübnan Parlamento Başkanı Nebih Berri’nin davadan sorumlu olduğu gerçeğinden üzülmüş göründüğünü gösteriyor. Çünkü davayı kendisinin alıp Kushner’a bir hediye olarak sunacağını umuyordu.

Aynı şekilde haberlerin bildirdiğine göre, Berri bir daha asla Sattarfield ile görüşme gerçekleştirmeyecek ve Siyonist rejimin konumu hakkında kendisine yazılı bir mektup göndermesini isteyecek. Çünkü şu anda Siyonist ve Amerikan gruplarıyla ciddiyet içinde bir toplantı yapılmasına ve Lübnan’ın belirlediği mekanizmanın uygulanmasına başlanması gerektiğine inanıyor.

Ayrıca ABD’nin sınır çizme isteğine geri dönmesinin muhtemel olduğunu da vurguladı. Çünkü Yüzyılın Anlaşması projesi Amerika’yı, Şebaa ve Keferşuba alanlarından çıkmak zorunda bırakıp Siyonist rejimin Lübnan egemenliğindeki deniz ve kara sınırlarından ayrılmasını kabul edecek bir yola soktu.