LÜBNAN’dan ABD’ye Karşı YAPTIRIM Çağrısı

Arap Birliği’nin olağanüstü toplantısında konuşan Lübnan Dışişleri Bakanı Basil, üye ülkelerden Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı, ABD’ye yönelik ekonomik yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

Reuterse göre; toplantıda konuşan Lübnan Dışişleri Bakanı, Amerika’nın büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını önlemek için diplomasi, politik ve mali alanlarında tedbirler almaları gerektiğini söyledi.

Basil ”tedbirli önlemler almamız gerek. Alacağımız tedbirler önce diplomasi alanında sonra siyasi ve ekonomik yaptırımlarla olması gerekiyor” dedi.

Cumartesi, Kahire’de düzenlenen bu toplantıda 20’den fazla Arap birliği üyesi ABD Başkanı’nın bu kararını reddettiler.

Toplantıda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınayıp, geçersiz olduğunu söyledi.

Ebu Gayt Geçen gece düzenlenen olağanüstü Arap birliği dışişleri bakanlar toplantısında Trump’ın kararı, işgali meşrulaştırdığını söyledi ve Arap Birliği’nin barış sürecini yeniden gözden geçirebileceğini vurguladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri dünya ülkelerinden büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımamaları talebinde de bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki; ABD hükümetinin kararını kesin olarak reddetti. Toplantıda Trump’ın bu kararını uluslararası kurallarına aykırı ve Filistin halkına saygısızlık ve hainliktir diyen Maliki, kararın siyasi ve güvenlik açısından büyük etkileri olacağını ve sadece Filistin ile sınırlanmayacağını vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen el-safdi; Trump’ın karını kınayarak, bu kararla bölge hiç bir zaman barış yüzü görmeyecek ve Kudüssüz de İsrailliler ve Filistinliler arasında barış olmayacak ifadesini kullandı.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi; Trump’ın Kudüs kararı, savaşa kışkırtıcı adımdır ifadesini kullanarak bu durumu normalleştirme ya da ara çözümü yoktur dedi.

Rapora göre, Arap Birliği Dışişleri Bakanları BM Güvenlik Konseyi’nden bu kararı kınaması ve iptal etmesi çağrısında bulunacaklarmış.