LİEBERMAN: GAZZE’ye Kara Harekatı Yapmalıydık!

İşgal rejiminde yayın yayan Ahmar Televizyonu Liberman’a dayandırarak verdiği haberde, Liberman’ın Gazze’ye karşı kara harekâtı başlatmayı reddeden askerler için “O gün askerlerle konuşurken bir anda kendimi İsrail’deki Şimdi Barış aktivistleri karşısında bulduğumu sandım” dediğini aktardı.

İşgal televizyonu kara harekatıyla ilgili olarak Siyonist Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot’a konuyu sorduklarında böyle bir adımının getirisinin olmadığını belirterek “Böyle bir adımdan kazanacağımız bir şey yok. Ayrıca böyle bir operasyon için de sebepler ortada yok” dediğini aktardı.

Hükümeti şu anda sadece kuzey cepheye odaklanmakla suçlayan Liberman, ordunun her cephede duruma müdahale edebilecek güce sahip olduğunu, ama öncelikle hedefin şu anda güneyin (Gazze sınırının) yerleşimciler için güvenli hale getirilmesi olması gerektiğini savundu.

Geçen ay Gazze’nin doğusuna büyük bir sızma operasyonu girişiminde bulunan işgal güçlerinin direniş güçleri tarafından başarısız kılınması, çıkan çatışmada üst rütbeli önemli bir Siyonist subayın öldürülmesi ikincisinin ağır yaralanması Savaş Bakanı Liberman’ın istifasına ve iki günlük savaşın ardından işgalcinin daha önceki ateşkes şartlarına dönmesine neden olmuştu.