KUDÜS Vakıflar Konseyi: RAHME Kapısı AÇIK Kalacak!

Kudüs’teki İslami Vakıflar Konseyi yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa’daki Er-Rahme Kapısı Musallası’nın açık kalacağını ve iki gün içinde onarımına başlanacağını duyurdu.

İslami Vakıflar Konseyi’nin bu açıklaması, işgal mahkemesinin Er-Rahme Kapısı’nın kapatılması için bir hafta süre vermesinin ve kapatılmaması halinde yargı kararıyla kapatılacağı tehdidinde bulunmasının ardından geldi.

İslami Vakıflar Konseyi üyesi Hatem Abdülkadir, Konsey’in dün olağanüstü toplandığını, Er-Rahme Kapısı Musallası ile ilgili gelişmeleri ve işgal mahkemesinin kapatma tehdidini görüştüğünü söyledi.

Toplantıda İslami Vakıflar Konseyi’nin işgal mahkemelerinin kararlarını tanımama yönündeki tavrının bir kez daha vurgulandığını belirten Abdülkadir, işgal polisinin Mescid-i Aksa üzerinde egemenliği olmadığını ve Er-Rahme Kapısı’nın kapatılması kararının kesinlikle kabul edilmeyeceğini açıkladı.

Abdülkadir, işgal rejiminin Mescid-i Aksa’daki ihlallerinin dizginlenmesi için Arap ülkelerinin ve uluslararası toplumun işgal rejimine baskı yapması gerektiğini, bunun için de Ürdün’le her seviyede görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Er-Rahme Kapısı Musallası’nın kapatılması kararını reddettiklerini bildiren Abdülkadir, “Mekanın yeniden kapatılmasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Abdülkadir, işgal rejimini de Er-Rahme Kapısı’nı zorla kapatmaya kalkışmaması yönünde uyardı ve bu tür bir adımın Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü aşan tehlikeli sonuçlarının olacağına dikkat çekti.