KUDÜS Filistin’dir Tişörtüne İsrail’den GÖZALTI!

Siyonist İsrail polisi “Kudüs Filistin’e aittir” yazılı tişörtler giyen gençleri gözaltına aldı. Öte yandan, İşgal güçleri dün akşam Gazze’ye bağlı Han Yunus kenti sakinlerinden 60 yaşındaki Filistinli bir kadın esiri gözaltına alındıktan iki yıl sonra serbest bıraktı.

İşgal altındaki Kudüs’te düzenlenen İsrail maratonunu protesto etmek isteyen Filistinli 3 genç İsrail polisi tarafından gözaltına alındı.

Siyonist İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi tarafından düzenlenen maraton nedeniyle sabahın erken saatlerinden itibaren pek çok caddeyi kapatan işgal polisi, “Kudüs Filistin’e aittir” yazılı tişörtler giyen gençleri durdurarak önce tişörtlerini çıkarmaya zorladı ardından gözaltına aldı.

İsrail polisi bir süre sonra gençleri maratonun yapıldığı alandan dışarı çıkardı.  Cadde ve sokakların kapatılması Kudüs’ün güney ve kuzeyinde yaşayan Filistinlilerin cuma namazı için Mescid-i Aksa’ya ulaşımını zorlaştırdı.

Öte yandan, İşgal güçleri dün akşam Gazze’ye bağlı Han Yunus kenti sakinlerinden Filistinli bir kadın esiri gözaltına alındıktan iki yıl sonra serbest bıraktı.

İşgal güçleri 60 yaşındaki İbtisam Iyd Musa’yı Nisan 2017’de Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun “Erez” Kapısı’ndan geçerken gözaltına almıştı.

Filistinli kadının gözaltına alındığında Batı Şeria’daki hastanelerde tedavi gören kanser hastası kız kardeşine refakat ettiği ve işgal polisinin kendisini Hamas’a patlayıcı madde taşımakla suçladığı bildirilmişti.

İbtisam Iyd Musa’nın Han Yunus’un batısındaki evinin önünde gözyaşları içinde güllerle ve zılgıt sesleriyle karşılandığı kaydedildi. Mahalle sakinlerinden yüzlerce kişinin özgürlüğüne kavuşan Filistinli kadın esirin evinin önünde toplandığı ve kendisini tebrik ettiği belirtildi.

İbtisam Iyd Musa, özgürlüğüne kavuşup evine döndükten sonra yaptığı açıklamada, işgal zindanlarındaki kadın esirlerin kurtarılmaları için gösterilen çabaların yoğunlaştırılmasını istediklerini söyledi.