KUDÜS’te Eğitim Yoluyla ARAP Kimliği Yok Ediliyor

Filistin Devleti Eğitim Konseyi’nin 78’inci oturumunu düzenleyen Arap Birliği, işgalci İsrail’in Kudüs’teki eğitim müfredatında Yahudileştirme planları yaptığını ve Arap kimliğini yok etmeyi amaçlayan İsrail programlarını nüfuz etmeye çalıştığını belirtti. Toplantıda ayrıca, işgalci İsrail’in Filistin okullarının inşa ve restore edilmesine engel olduğu ifade edildi.

Arap Birliği Filistin İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, oturumun açılışında yaptığı konuşmada işgalci İsrail’in öğretmen, öğrenci ve müfredat olmak üzere Filistin’deki eğitim sürecini hedef aldığını söyledi.

Ebu Ali, işgalci İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki okulların yeniden imar edilmesini engellediğini ve Batı Şeria’daki öğrencilerin eğitim hakkına da engel olduğunu ifade etti.

Öte yandan, Ebu Ali: “ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması, Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı UNRWA’ya katkılarının azaltılması ve Filistin halkına uluslararası koruma sağlama konusundaki yasa tasarısının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto edilmesi gibi eylemler, Filistinlileri benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya bırakıyor” dedi.