Kudüs Başpiskoposu Hanna: İsrail İle Barış Girişimleri, Filistin Halkına ve Davasına Zarar Veriyor

Basın açıklaması yapan Hanna, “Görünen o ki biz bazı Arap devletlerinin işgal rejimiyle ilişkileri düzeltmekten onunla stratejik işbirliği aşamasına geçtiklerini görüyoruz. Bu amaçla iki taraf arasında dünya başkentlerinde görüşmeler yapıldığı gibi, işbirliği için bazı Arap ülkelerinden heyetler Kudüs’ü ziyaret ediyor” dedi.

Kudüslü bazı şahsiyetleri kabul eden Hanna, Kudüs’te barış, diyalog, başkalarının görüşleri, müsamaha adı altında Filistin davasına zarar verecek içi boş görüşmeler yapıldığına dikkat çekti.

Son zamanlarda sözde Suriye muhalefeti olarak lanse edilen bir grubun ilişkileri normalleştirmek için Kudüs’e geldiğini hatırlatan Hanna, heyetlerden bazılarının sanat, bazılarının spor ve bazılarının kültür adı altında geldiğini söyledi.

Başpiskopos Hanna sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şekilde yapılan karanlık ve ne olduğu belirsiz görüşmeleri, ilişkileri normalleştirme amaçlı ziyaretleri reddediyoruz. Çünkü bunlar Filistin halkına ve adil davasına zarar veriyor. Karşılıksız yapılan normalleştirme çabaları kimi zaman stratejik işbirliğine dönüşüyor.

Bu son derece tehlikeli bir gelişmedir. Filistinliler olarak çok açık ve net olarak bu görüşmeleri reddettiğimizi, asla kabul etmediğimizi ve kınadığımızı ilan etmemiz gerekir” dedi.

Hanna açıklamasında, işgal güçlerinin bir haftadır baskınlar yapıp evlerini yıktığı Ummu’l-Hayran köyü halkıyla da dayanışma içinde olduklarını ifade etti.