Home / Filistin / Kudüs / KUDÜS’te 6 Ayda 1000 Filistinliye GÖZALTI

KUDÜS’te 6 Ayda 1000 Filistinliye GÖZALTI

Filistinli Esirler Araştırma ve Belgelendirme Merkezi, işgalci İsrail güçlerinin işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlilere yönelik gözaltları arttırdığını belirterek, 2018 yılının başından bu yana Kudüs’te bin Filistinlinin gözaltına alındığın açıkladı.

Filistinli Esirler Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’nin basın sözcüsü Riyad el-Eşkar, yaptığı açıklamada, İsrail’in işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlilere yönelik gözaltların arttığına dikkat çekti.

Eşkar, 2018’in Ocak-Temmuz ayları arsında Kudüs’te bin Filistinlinin gözaltına alındığını, bu oranın Filistin’in genelinde gözaltına alınanların yüzde üçünü oluşturduğunu ifade etti.

ABD’nin Kudüs kararı ve ABD’nin Tel-Aviv Büyükelçiliği Kudüs’e taşındıktan sonra gözaltların arttığını söyleye Eşkar, işgalci İsrail güçlerinin gözaltına aldığı Filistinlilerin arasında çocuk, yaşlı, kadın ve yaralıların da olduğunu belirtti.

Açıklamasının devamında el-Eşkar, 2018 yılının başından bu yana işgalci İsrail güçlerinin, Kudüs’ün İsaviyye beldesinden 315, Şuf’at’tan 150, Silvan’dan 130, Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinden 120 ve Mescid-i Aksa’nın avlusundan 65 Filistinliyi gözaltına aldığını aktardı.