Kosova ve Sırbistan, İsrail Elçiliklerini Kudüs’e Taşıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Sırbistan ve Kosova’nın “Tel Aviv” deki büyükelçiliklerini işgal altındaki Kudüs şehrine nakletme niyetinden duyduğu endişeyi dile getirerek, bu durumun iki ülkenin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasına gölge düşürdüğünü açıkladı.

Komisyon Sözcüsü Peter Stano, yaptığı basın açıklamasında, AB’nin, büyükelçiliklerin Kudüs’e taşınması konusundaki tutumunun değişmediğini ve AB üyesi ülkelerin Kudüs’te büyükelçiliği bulunmadığını söyledi.

Peter Stano, Avrupa Birliği’nin “Filistin-İsrail sorunu” ile ilgili iki devletli çözümü desteklediğini vurguladı.

Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerini sürdürdüğünü açıklayan Stano, “AB’nin Kudüs ile ilgili ortak tutumunu sorgulatacak herhangi bir diplomatik adım ciddi endişe ve üzüntü kaynağıdır.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Kosova’nın İsrail ile ilişkilerini normalleştireceğini, Sırbistan’ın da büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise ülkesiyle ilişkileri normalleştirme kararı alan Kosova’nın, büyükelçiliğini Kudüs’te açacağını belirtmişti.