Korona Virüs, Mossad Faaliyetlerini De Etkilemiş…

İsrael Defence dergisi, Corona virüsünün Mossad’ın dünyanın değişik ülkelerinde yürüttüğü istihbarat operasyonlarını etkilediğini yazdı

İsrael Defence yazarlarından Ami Rojkes Dombe bu konu ile ilgili kaleme aldığı yazısında şu bilgileri verdi:

‘Korona virüsünün yayılması Mossad’ın faaliyetlerini olumsuz yönde etkiledi. Birçok ülkedeki seyahat sınırlamaları sonucu Mossad operasyonlarını ertelemek ya da iptal etmek zorunda kaldı. Korona virüsünün yayılması sadece ekonomik faaliyetleri, borsayı, turizmi, uluslararası konferansları değil istihbarat örgütlerinin faaliyetlerini de derinden etkiledi.

Nihayetinde Mossad ajanları da insan olduğu için Korona virüsüne yakalanma ihtimalleri çok yüksek. Özellikle Mossad ajanları karantinaya alınan ve giriş çıkış yasağı getirilen ülkelere gidememekte. Bu durum acil yapılması gereken operasyonları sekteye uğrattı.

Öte yandan İsrail yurt dışındaki Mossad ajanlarının sağlık durumu konusunda da endişe yaşamakta. Hatta ajanların bu virüsten dolayı ölmesi bile mümkün.

Özellikle İran gibi ülkelerde Mossad ajanlarının ölmesi istihbarat akışında ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

Bu arada Korona virüsünün 60 yaş ve üstündeki şahıslarda etkili olduğu dikkate alındığında, Mossad’ın değişik ülkelerdeki siyâsî, istihbari, bürokratik ve akademik alanlardaki nüfuz elemanlarının bu yaş sınırının üstünde olduğu bilinmektedir. Bu yüzden Mossad’ın en kabiliyetleri ajanları tehlike altındadır.’