KENDİ Elleriyle Evini YIKMAK Zorunda Bırakıldı

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, işgalci İsrail belediyesinin, Şuveyki’nin evi hakkında yıkım kararı çıkardığı, yıkım işlemleri için ise 60 bin şekel para talep ettiği bildirildi.

Eş-Şuveyki’nin işgalci İsrail belediyesine 60 bin şekel yıkım masrafı ödememek için evini kendi imkanlarıyla yıkmak zorunda kaldığı belirtildi.

Öte yandan, işgalci İsrail Kudüs belediyesinin, Silvan beldesinde 1200 Filistinlinin yaşadığı 84 ev hakkında yıkım kararı çıkardığı kaydedildi.

İşgalci İsrail, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Filistinlilerin evlerine yıkım kararı çıkarırken, bunun yetkililerce yapılması durumunda masraflarını ödetmekle tehdit ediyor.

İsrail makamları, Kudüs’te Filistinlilere ait binlerce evi “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İsrail’e bağlı belediyenin kendilerine ruhsat vermekten kaçındığını ve söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler ise bunun, “İsrail’in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının parçası” olduğunu belirtiyor.

Yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri, İsrail’in işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ev yapma izni vermeyerek şehirdeki sayılarını azaltmaya çalıştığını ifade ediyor.