KATİL İsrail Askerleri Artık DOKUNULMAZ Oluyor

İşgal ordusu askeri savcılığı, işgal altındaki Filistin topraklarındaki olaylarda veya çatışmalar sırasında Filistinlileri öldüren işgal askerlerine dokunulmazlık verdi.

Askeri savcı Sharon Afek, Filistinlileri öldüren askerlere dokunulmazlık verilmesi yönünde karar olduğunu belirterek, askeri ya da sivil mahkemelerde haklarında dava açılması halinde askerlere yargı desteği verileceğini söyledi.

Askeri savcılığın 2018 yılıyla ilgili raporunda, sahada görev yapan askerlerin ve subayların, istihbarat görevlilerinin eylemlerinin kanuni sonuçları hakkında bilinçlendirildikleri kaydedildi.

İşgal rejiminde yayınlanan Haaretz gazetesinin konuyla ilgili yayınladığı habere göre, Afek, tehlikeye maruz kalıp bir Filistinli öldüren işgal askerine askeri mahkemelerde tam destek verileceğini açıkladı.

Gazete, askeri savcının 2018 yılının Mart ayından bu yana gerçekleşen 11 davayla ilgili soruşturma açtığını ifade etti.

Haberde, söz konusu davalarda kurallara aykırı olarak gerçek mermi kullanıldığı şüphesi olduğu ve askeri savcının 2014 yazında Gazze Şeridi’ne açılan savaş sırasındaki operasyonlarla ilgili dosyaları soruşturmaktan sorumlu olduğu belirtildi.

Haberde kaydedildiğine göre, askeri savcılık bürosu, işgal ordusu askerlerine ve subaylarına karşılaşabilecekleri olası senaryolar hakkında hukuki bilgiler verdi.

Askeri savcılık bürosu işgal askerlerine ve subaylarına uluslararası hukukla ilgili bilgi vermek için 180 civarında konferans düzenledi.