KATAR’dan KUDÜS İçin Uluslararası ÇABA Çağrısı

Katar devleti Filistin halkını korumak, işgal güçleriyle Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’nın hürmetini çiğnemelerini engellemek için uluslararası düzeyde acil ve kararlı bir girişim başlatılmasını istedi.

Katar Bakanlar Kurulu, Katar Başbakanı Şeyh Abdullah Bin Nasır Bin Halife Âl Sani’nin başkanlığında Doha’da toplandı.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Başbakanlık İşleri Bakanı ve aynı zamanda Adalet Bakanı olan Hasan Bin Lahdan Elhasan El-Muhennedi, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın geçen hafta Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Âl Sani’nin de iştirakiyle Çarşamba günü İstanbul’da yaptığı olağanüstü toplantıdan ve toplantıda alınan kararlardan memnun kaldıklarını söyledi.

El-Muhennedi tarafından okunan açıklamada, zirvenin Müslüman halkların sesinin tercümanı olduğu belirtilerek, Amerika Başkanı Trump’ın Kudüs kararına karşı koymak için yol haritası çizildiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, işgal altındaki Filistin topraklarında Filistinlilerin Amerika Başkanı Trump’ın kararını protesto ettikleri için büyük bir zulüm ve saldırıyla karşı karşıya oldukları ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, Amerika Başkanı Trump’ın Kudüs’le ilgili kararını geri çekmesi için uluslararası düzeyde çabaları sürdürmek gerektiğini kaydetti.