Katar, Gazze’ye Yaptığı Yardımda Kısıtlamaya Gidiyor

Katar’ın Gazze Şeridi’ni Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed El-İmadi’nin Hamas yetkililerine, Gazze’de çalışanlar için tahsis edilen hibenin ciddi oranda düşürüleceğini ilettiği belirtildi.

Yerel kaynaklar, Katar’ın Gazze Şeridi’nde Hamas’a sağladığı mali yardımı azalttığını açıkladı. El-Eyyam gazetesinin haberinde, Katar’ın Gazze Şeridi’ni Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed El-İmadi’nin bu ay Hamas’a Gazze’de çalışanlar için tahsis edilen mali yardımın 10 milyon dolardan 3 milyon dolara düşürüldüğünü ilettiği belirtildi.

Gözlemciler Katar ile Hamas arasındaki istişarelerin devam ettiğini bildirirken, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya es-Sinvar’ın İmadi’ye, hareketinin Doha’nın adımını reddettiğini aktardığı ifade edildi.

Gazetenin haberinde ismi açıklanmayan bir kaynak, Katar’ın kararının Gazze’deki Hamas yetkililerini şaşırttığı vurgulanırken, bunun nedeninin ise kararın, Katar’ın aylık toplam 30 milyon dolarlık hibesinden çalışanlara ayda 10 milyon dolar tahsis etme konusunda anlaşmaya varmasından iki aydan kısa bir süre sonra gelmesi olduğu belirtildi.

30 milyonun 10 milyonu elektrik santraline yakıt alımı için, 10 milyonu da yoksul aileler için kullanılıyordu. Söz konusu kaynak, “Katar’ın kararından dönmemesi halinde çalışanların durumu karmaşıklaşacak ve bir aksilik yaşanacak. Özellikle son maaşların yüzdeliğindeki artış, şehit ve yaralı ailelerinin maaşları ve diğer grupların yardımlarının ödenmesine katkıda bulunan Katar hibesine dayanılarak adım atılıyordu” dedi.

Kaynak, El-İmadi’nin Gazze ziyareti sırasında konuyu Hamas yetkilileri ve Gazze’yi yöneten Hükümet Eylem İzleme Komitesi ile görüşeceğini de sözlerine ekleyerek, bir dizi başka konunun da gündeme geleceğini bildirdi.

Gazze’deki yetkililerin El-İmadi’nin bir dizi konuda olumlu cevaplar taşımasını beklediklerini söyleyen kaynak, İsrail’in en az 10 bin işçiye izin vermesi ve yeniden imar meselesiyle ilgili olarak çalışanlar için geçiş kapılarında başka kolaylıklar getirmesinin bunlar arasında olduğunu ifade etti.

Katarlıların hibe konusunda düzenlemeler yapmak için Gazze’ye gittiğini belirten Gazze’deki yetkililerin, Katar mali hibesinin ödemesinin en azından bu yılın sonuna kadar uzatılmasını isteyeceği kaydedildi.

Bunun yanı sıra Sputnik’e konuşan Gazzeli gazeteci Mustafa el-Savaf, “Katar, Gazze Şeridi’ndeki Hamas hükümeti memurlarına sağladığı hibeyi 4 milyon dolara düşürmeyi düşünüyor” dedi.

El-İmadi’nin dün Yahya es-Sinvar ile görüştüğünü ve konuyu ele aldıklarını kaydeden Savaf, henüz resmi bir açıklamanın yapılmadığını belirtti. Savaf, Gazze’nin büyük gelirinin olduğuna dair Katar’da yanlış bir algı oluştuğunu ve bunun giderilmesini için istişarelerin sürdüğünü kaydetti.

Filistinli gazeteci Misbah ebu Kirş ise, Katar söz konusu adımının nedeninin İsrail olduğunu kaydederek, “Kardeş Katar Devleti tarafından sağlanan mali hibenin giriş mekanizmasının kontrolü İsrail’de. Filistin’in geleceğine yönelik herhangi bir hedef bu tür hibelerle inşa edilemez” dedi.

Gazze’de yaşam şartlarının zor olduğunu belirten gazeteci, Katar hibesinin azaltılmasının insanlardaki etkisinin olumsuz olarak yansıyacağını bildirdi. Böyle bir girişimin Hamas için de olumsuz etkisinin olacağını kaydeden Ebu Kirş, böylesi bir durumda askeri bir çatışmanın yaşanacağının açık olduğunu ifade etti.

Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya es-Sinvar, dün Katar’ın Gazze Şeridi’nin Yeniden İmar Komitesi Başkanı Büyükelçi Muhammed El-İmadi ve yardımcısıyla bir araya gelmişti. Katar heyeti babasının vefatı dolayısıyla Sinvar’a taziyelerini iletmişti.