KATAR, Elektrik Krizi İçin GAZZE’ye Ekip Gönderiyor

Gazze’nin Yeniden İmarı İçin Katar Komitesi Başkanı Büyükelçi Muhammed El-Imadi, Gazze Şeridi’ndeki elektrik krizini çözmek amacıyla 161 nolu hattın aktif hale getirilmesi için Filistin’e teknik ekip göndereceklerini açıkladı.

Büyükelçi El-Imadi, Doha’da yaptığı açıklamada, teknik ekibin Ramazan Bayramı’ndan sonra gideceğini ve işgal rejiminden Gazze Şeridi’ne elektrik nakleden hattın aktif hale getirilmesi için ilgili taraflarla görüşmeler yapacağını söyledi.

Katarlı büyükelçi, Mayıs ayı ortalarında Gazze’de düzenlediği basın toplantısında, Gazze Şeridi’nin her geçen gün büyüyen elektrik sorununu çözmek için ülkesinin çabalarını sürdüreceğini açıklamıştı.

Gazze halkının yaşadığı insani krizi hafifletmeye çalıştıklarını dile getiren El-Imadi, Katar’ın yardımlarının bir kısmını Gazze’ye elektrik taşıyan 161 nolu hattın iyileştirilmesine tahsis ettiğini bildirdi.

Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Âl Sani’nin Filistin halkı için 480 milyon dolar bağışladığını hatırlatan El-Imadi, Doha’nın Gazze Şeridi’ndeki tek elektrik santraline yılsonuna kadar yakıt sağlamaya devam edeceğini ifade etti.

Filistin Enerji Kurumu Başkanı Zafir Milham, 161 nolu hattın aktif hale gelmesi durumunda Gazze Şeridi’nin kesintisiz elektrik alabileceğine işaret etmişti.