KATAR: Hiçbir Zaman HAMAS’a Yardım ETMEDİK!

Katarlı bir yetkili, Katar’ın ABD ve İsrail’in taleplerine karşılık vererek Hamas Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Salih Aruri’yi konuk etmekten vazgeçtiğini söyledi.

“Hiç bir zaman Hamas’a yardım etmedik” diyen İmadi, “ABD ve İsrail’in talebiyle Salih Aruri’nin Doha’ya gelmesini reddettik” şeklinde konuştu.

İmadi ayrıca “Washington’un da onayıyla fakir Filistinlilere yardım göndererek Gazze’de çıkacak yeni bir savaşın önüne geçmeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail’le işbirliğinin Doha’nın kendisini Hamas’tan uzak tuttuğunun bir kanıtı olduğunu belirten Katarlı yetkili, “Biz Hamas’a yardım ediyor olsaydık İsrail bizim Gazze’ye girip çıkmamıza izin verir miydi sanıyorsunuz? Bu imkansız, onlar Hamas’a yardım etmediğimizi biliyor” dedi.

Abluka altındaki Gazze’de durumun daha da kötüye gittiğini belirten İmadi, “Gazze çöküşün eşiğinde, biz bir sonraki savaşı önlemeye çalışıyoruz. Yeni bir savaş çıksın istemiyoruz” şeklinde konuştu.

İşgal altındaki Kudüs’te Siyonist güvenlik yetkilileri ve Bölgesel İşbirliği Bakanıyla görüşen Muhammed İmadi, “Yaptığımız şey, her iki ülkenin huzur ve istikrarını korumak. Katarlıların harcadığı her kuruşun Gazzelilerin insani ihtiyaçları için harcandığı çok sıkı bir şekilde kontrol ediliyor” şeklinde konuştu.

Gazze hususunda ABD ile ilişkiler konusunda ise İmadi, “Yaptıklarımızı ABD’ye bildiriyoruz. Amerikalılar, bizimle birlikte. 2014’ten beri 20 kez İsrail’i ziyaret ettim. Önceki ziyaretlerim gizliydi ancak artık buna ihtiyaç duymuyoruz” şeklinde konuştu.