KASSAM Tugayları Son TATBİKAT İle Kime Ne Mesaj Verdi?

Bu tatbikat Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın yayınladığı askeri bildirinin özeti…

İşgal ordusu yaptığı değerlendirmede, İsrail Savaş Bakanı Avigdor Lieberman’ın İsrail İç Cephesinin kuzeyde yeni bir savaşa hazır olmadığını söylediği bir sırada askeri tatbikat yapan Kassam Tugayları’nın “İsrail ile savaşa hazır olduğu” mesajını verdiğini ifade etti.

Kassam Tugayları’nın Gazze’de ilk defa “Direniş ve Meydan Okuma” adıyla başlattığı askeri tatbikat askeri uzmanlar ve siyasi analistlerce değerlendirildi.

Ciddiye almak gerekir

Uzmanlar, Siyonist işgal rejiminin yapılan askeri tatbikatı ciddiye aldığı, direniş güçlerinin bununla özelde Gazze halkının genelde ise Filistin halkının moralini yükseltmeyi ve kendisine olan güveni artırmayı amaçladığı konusunda hemfikir.

Askeri uzman General Yusuf Eş-Şerkavi yaptığı değerlendirmede, Kassam Tugayları ve Filistin direnişinin asla kırılamayacağını belirterek, Kassam Tugayları’nın eskiye göre düşmanı daha çok korkuttuğunu ve onun için daha büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Eş-Şerkavi açıklamasında “Bu tatbikatlar, Gazze’ye saldırma tehdidinde bulunan İsrail’e direnişin asla kırılamayacağına, işgalcinin içi boş olduğuna ve Filistin halkının haklı taleplerini kabul etmesi gerektiğine dair bir mesajdır” dedi.

Husam Ed-Ducni ise, İsrail’in mutlaka bu tatbikatı gözlemleyeceğini, vermek istediği gerçek mesajları anlamaya çalışacağını ve Kassam’ın gücünü ölçeceğini söyledi.

Tatbikatı değerlendiren Ed-Ducni, İsrail’in bu tatbikatı çok yakından takip ettiğini ve muhtemel mesajlarını ciddiye aldığını ifade ederek, “Kassam’ın yaptığı tatbikat muhtemel bir savaşa hazır olup olmadığını anlama, kara, hava ve deniz birimleri arasındaki koordinasyon ve işbirliğini görme, Filistin halkının maneviyatını yükseltme ve direnişe olan güvenini güçlendirmeyi amaçlıyor” dedi.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri

Tatbikatın, 30 Mart’ta Toprak Günü için halkın Büyük Dönüş Yürüyüşlerine hazırlandığı bir sürece denk getirildiğine dikkat çeken Eş-Şerkavi, Hamas’ın İsrail-Filistin çatışmasında yeni bir ufuk açacak bu yürüyüşleri önemsemesinin ehemmiyetine işaret ederek, “Tatbikat amacına ulaşır ve Filistin halkı da işgal altındaki Filistin topraklarına doğru yapılacak barışçıl yürüyüşlerde başarı kazanırsa Kassam Tugayları, direniş güçleri ve Gazze halkı yolun yarısını kat etmiş olacaktır” ifadesini kullandı.

Ed-Ducni ise askeri tatbikatla Kassam’ın İsrail’e Büyük Dönüş Yürüyüşlerine karşı güç kullanması durumunda karşılık vereceğine dair önemli bir mesaj verdiğini ifade etti.

Askeri gelişme

Siyasi analist İbrahim El-Medhun ise, Kassam Tugayları’nın resmi olarak ilk kez askeri tatbikattan bahsedip bunu gerçekleştirmesinin stratejik ve askeri bir gelişme olduğunu, onun grup ve birimlerden oluşan sınırlı askeri birimden, imkânları, örgütsel yapısı, iç sistemi, geniş bir ağı ve ihtiyaçları olan bir orduya dönüştüğünün işareti olduğunu söyledi.

Tatbikatla ilgili olarak konuşan El-Medhun “Kassam Tugayları teknoloji, yoğun ateş ve silaha sahip devletlerin orduları düzeyinde değildir kuşkusuz. Ancak yapılacak tecavüze, sızma ve saldırılara karşı koyabilecek güçtedir” dedi.

El-Medhun, Kassam Tugayları’nın Gazze içinde yaptığı tatbikatta muhtemel ani bir gelişmeye karşı hazırlıklı olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, bu da Filistin halkının (işgale karşı direnişte) gelişim gösterdiğini ve sahip olduğu gücün de büyüdüğünü yansıttığını ifade etti.