KASSAM Tugayları, İSRAİL’e Korku Saldı + FOTO

Kassam Tugayları’nın seçkin askerlerinden 80 mücahidin, askeri kıyafet ve teçhizatlarıyla Hamas’ın 31’inci kuruluş yıldönümümde “Direniş Zafer Kazanıyor ve Kuşatma Kırılıyor” sloganıyla yapılan mitinge katılması, işgalci için tehdit ve uyarı mesajı olurken, Filistin direnişini sahiplenen ve arkasında duran Filistin halkına da güven ve umut mesajı verdi.

Hamas’ın askeri kanadı durumundaki Kassam Tugayları, işgal rejimiyle savaş meydanında fiilen gösterdiğini askeri geçitte görüntüsüyle de ortaya koydu. İlk tabloda düşmana “üzerinize füze ve öfke yağdırdık. Hatırlayın! Toprağımızdan size korku ve alev fırtınaları gelecek. Elleriniz yaklaşırsa sebebini sormadan koparırız” mesajını çok açık ve net bir şekilde verdi.

Bir grup Kassam mücahidi tören alanına askeri renklerle kamufle edilmiş 15 araçla geldi. Araçlardan inen mücahitler tam teçhizatlıydı. Bazılarında hafif silahlar varken, bazıları ise zırhlı araçlara karşı kullanılan güdümlü Kornet füzeleri ve Kassam Tugayları’nın ürettiği El-Ğul suikast silahlarını taşıyordu. Askeri kıyafetler giyen mücahitlerin yüzleri ise siyaha boyanmıştı.

Güvenlik uzmanı Muhammed Ebu Herbid yaptığı değerlendirmede askeri geçit ve gövde gösterisinin Arap ve Filistin toplumuna mesaj verdiği gibi Siyonist düşmana da mesajlar verdiğini, Kassam’ın ikinci kez basın yayın organları önünde ve bütün halkın karşısında bu şekilde ortaya çıkmasının büyük meydan okuyuş mesajı olduğunu ifade etti.

Ebu Herbid “Kassam Tugayları’nın Arap toplumuyla Filistin halkına verdiği mesajla Siyonist işgalcinin barbarlığından kendini koruyacak bir Filistin ordusunun olduğunu, bu ordunun Filistin halkının proje ve hedeflerini koruyacağını ortaya koyarak onlara güven verdiğini” söyledi.

Güvenlik uzmanı Ebu Herbid değerlendirmesini sürdürerek “Mücahitlerin mitingde gösterdikleri tablolar ve verdikleri görüntüler, Kassam’ın askeri alanda epey mesafe kat ettiğini gösteriyor. Direnişçilerin kamuflajlarıyla ortaya çıkıp mitinge katılmaları, bu kişilerin sahip oldukları öz güveni yansıtıyor. Bu şekilde öz güvenlerini Filistin toplumuna göstermiş oldular” dedi.

Kassam’ın ikinci kez ve daha kalabalık, daha donanımlı bir şekilde geçit töreni düzenlemesine de değinen Ebu Herbid “İşgal rejimi birçok basın yayın organı tarafından yayınlanan bu görüntüleri mercek altına alacak. Bütün detayları okuyacak. Askeri törende yer alan her kareyi bir bir inceleyecek ve analiz edecektir. Kamuflajlardan tutun silahlara kadar, her kareyi tahlil edecek, halkın onları nasıl kucakladığını, nasıl sevindiğini ve tezahüratta bulunduğunu da kuşkusuz analiz edecektir” dedi.

Düşmanı Etkileyecek, Moralini Bozacak

Askeri uzman Yusuf Eş-Şerkavi ise Kassam Tugayları’nın Hamas’ın 31’inci kuruluş yıldönümünde yaptığı gösterinin Siyonist işgalcinin üzerinde etkili olacağını ve maneviyatını etkileyeceğini belirterek, bu askeri gösteriyle verilen en önemli mesajın ise, düşmanın sürpriz ve ani saldırılarına karşı Filistin direnişinin hazırlıklı olduğunun gösterilmesi olduğunu söyledi.

Eş-Şerkavi “Kassam direnişçilerinin yaptığı askeri gösteriyle Filistin halkına moralinin yüksek olduğunu göstererek onun moralini de yükseltmek istedi. Bu bilinç bileme işidir. Kassam’ın gösterdiği silahlar ise düşmanla olası bir çatışmaya hazır olduğunu gösterdi” dedi.

Kassam Tugayları mitingde, daha önce düşürdüğü ve ganimet olarak aldığı, daha sonra tamir ettiği işgal güçlerine ait insansız hava araçlarını da faaliyete soktuğunu duyurarak, elindeki araçlardan birini teşhir etti. 

Kassam’ın işgal rejimine ait insansız hava aracını teşhir etmesini değerlendiren askeri uzman Ebu Herbid, “Kassam Tugayları’nın burada verdiği mesaj, Han Yunus’un doğusuna sızan işgal güçlerine bağlı bir birliğin mücahitler tarafından engellenmesi ve çatışma yaşanmasının ardından işgalcilerden ele geçirilen ganimetler arasında yer alan tabancanın bir gösteride Hamas’ın Gazze lideri Yahya Es-Sinvar’a teslim edilerek düşmana verilen mesaja benziyor. Kassam burada işgalciye ‘sizin silahınız size geri dönecek’ mesajını verdi” dedi.

Ebu Herbid, Kassam savaşçılarının ele geçirilen düşmana ait silahları direnişin hizmetinde kullanılacak şekilde yeniden dizayn etme gücüne sahip olduklarını söyledi.

Eş-Şerkavi ise Kassam Tugayları’nın ganimet olarak ele geçirdiği bu uçakları ortaya çıkarmasının, Filistin direnişinin Siyonist işgal rejimiyle teknoloji ve beyin savaşını da sürdürdüğünü ve bu konuda onunla yarıştığını gösterdiğini ifade etti.

Diğer taraftan Kassam Tugayları’nın askeri geçit törenini ve gövde gösterisini değerlendiren askeri uzman Rami Ebu Zübeyde “bu sağlam ve hikmetli çalışma, Kassam Tugayları’na bağlı Askeri Enformasyon Dairesinin düşmanı caydırma stratejisinde üstlendiği önemli rolü ve direnişin caydırıcı mesajını düşmana ulaştırma konusundaki misyonunu ortaya koymaktadır. Bu sadece tehdit için bir yöntem ve araç değil, aynı zaman kendi iradesini kabul ettirmenin de yoludur” dedi.

Ebu Zübeyde, Kassam’ın bu gösteriyle, düşmana yeni bir savaş başlatmadan önce dolaylı yönden önemli mesajlar verdiğini söyledi.