KASSAM Mücahidi ŞEHİT Cerrar İçin YAS İlan Edildi

Cenin kentinde camilerden hoparlörle anons yapılarak Cerrar için yas ilan edildiği duyuruldu. Bunun ardından bölge esnafı dükkânlarını kapattı.

El-Yamun beldesi ile Cenin halkı, herhangi bir kurum ya da grup tarafından organize edilmeksizin sokaklara çıktı. Cerrar’ın öldürülmesini protesto eden halk, direniş yanlısı sloganlar attı.

Nablus kentinde ise Hamas yanlısı öğrenci grupları tarafından En-Necah Ulusal Üniversitesi önünde düzenlenen gösteriye katılanlar kent merkezindeki Şehitler Meydanı’na yürüdü.

Filistin bayraklarının yanı sıra Cerrar’ın posterinin taşındığı gösteride İsrail karşıtı sloganlar atıldı.

Kassam Tugayları ve Hamas’tan taziye

Öte yandan Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçleri tarafından şehit edilen Cerrar için taziye açıklaması yayımladı.

Cerrar’dan “Kassam’ın şehit komutanlarından” diye bahsedilen açıklamada ,“Gasbedilen toprakların (Havat Gilad Yahudi yerleşim birimi) yakınlarındaki eylemi gerçekleştiren kahramanı aramak için süren yoğun takibin ardından El-Yamun beldesinde işgalciler ile çatışmalar yaşandı. Çatışma sonucu Kassam’ın mücahit hücre komutanı Ahmed Cerrar şehit oldu.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Kassam Tugayları, şehidini uğurlarken işgalci düşmana da her türlü sahada karşı koyacağını müjdeliyor.” denildi.

Hamas’tan yapılan açıklamada ise “İşgalcilerin başını ağrıtan, onları tedirgin eden ve uykusuz bırakan kahraman şehit Ahmed Cerrar için gururla başsağlığı diliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İşgalci İsrail askerleri bir Yahudi yerleşimcinin ölümünden sorumlu olduğu iddiasıyla yaklaşık bir aydır aranan Ahmed Cerrar’ı bu sabah Cenin’in El-Yamun beldesinde şehit etmişti.