KASSAM Komutanı YAHYA AYYAŞ’ı Şehadetinin 22. Yılında Rahmetle Anıyoruz

‘Yahudiler benim bedenimi Filistin’den söküp alabilirler ancak benim Filistin halkına ekmek istediğim tohumu söküp alamazlar’

İslami Direniş Hareketi Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın efsanevi komutanı ve bomba uzmanı “Mühendis” Yahya Ayyaş’ı şehadetinin 22. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Şehit Yahya Ayyaş Kimdir?

Siyonist işgalciler ve işbirlikçilerinin yıllar süren arama çalışmaları sonunda ulaşıp 5 Ocak 1996 tarihinde hain bir suikastle şehid ettikleri Yahya Abdullatif Ayyaş, Hamas’ın İzzettin Kassam Tugayına bağlı istişhadi eylemler grubunun komutanıydı. Ayyaş tarafından planlanan eylemlerde siyonist işgalcilerden toplam 340 kişi hayatını kaybetmiş ve bunun iki kadar işgalci de yaralanmıştı.

1966’da Batı Şeria’daki Rafat kasabasında Filistinli bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Ayyaş, küçük yaşlardan itibaren elektronik ve mekanik işlere yatkınlığıyla dikkat çekti. 1985’te liseyi bitirdikten sonra, 1987’de Birzeit Üniversitesi’ne girdi. 1991’de Birzeit Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra eğitimine Ürdün’de devam etmek istediyse de İsrail engeline takıldığı için Filistin’i terk edemedi. İsrailli yerleşimcilerin Kudüs’ün kuzeyindeki Rafat köyüne kadar uzanması üzerine Filistin direniş hareketine katıldı.

Eşi Asrar ile iki çocuğunu Batı Şeria’da bırakarak Gazze’ye yerleşti, burada kısa zamanda, Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el Kassam Tugayları içinde sivrilerek hareketin önde gelen isimlerinden biri oldu.

Patlayıcılar konusunda uzman olan Ayyaş, Hamas’ı bombayla tanıştıran isim oldu. 1993’ten ölümüne kadar Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği pek çok bombalı saldırının mimarı oldu. TNT ve diğer güçlü patlayıcıların temini zor olduğu için Ayyaş genellikle, kolay bulunabilen aseton ve deterjan bileşimini kullanıyordu. Bu iki kimyasal aseton peroksit adlı bileşimi oluşturuyordu.

1995’te İsrail güvenlik birimleri Ayyaş’ın eşi, kardeşi ve annesinin de aralarında bulunduğu yakınlarını, yerini öğrenmek için tutukladı. Ayyaş’ın Gazze’de, çocukluk arkadaşı Usama Hamad’ın evinde kaldığını öğrenen Şin Bet, Hamad’ın amcası Kamil Hamad ile iletişime geçti. Kamil Hamad’ı kendine angaje eden Şin Bet, Ayyaş’a vermesi için ona bir cep telefonu verdi.

Şin Bet ajanları Kamil Hamad’a, telefondaki böcek sayesinde Ayyaş’ı dinlemek için telefonu ona vermesini söylediler. Ancak telefon taşıdığı böceğin yanı sıra 15 gram RDX patlayıcı da bulunduruyordu. Kamil Hamad telefonu, Ayyaş’ın düzenli olarak telefonlarını kullandığı yeğeni Usame’ye verdi.

5 Ocak 1996 sabahı Cabalya mülteci kampında bulunan Ayyaş, babası tarafından arandı. Aynı anda üzerinde dolaşan İsrail uçağı Ayyaş’ın telefon konuşmasını İsrail komutanlığına aktardı. Telefondaki kişinin Ayyaş olmasının teyit edilmesinden sonra Şin Bet tarafından telefondaki patlayıcı ateşlendi. Patlamayla birlikte Ayyaş şehadete kavuştu.