KASSAM’ın İSRAİL’in Suratına Attığı 2. TOKAT

11 Kasım’da işgal ordusu komandolarından oluşan bir birliğin Han Yunus’a sızarak operasyon gerçekleştirme girişimini karşı bir operasyonla boşa çıkaran ve işgal askerlerinden bazılarını öldüren ve yaralayan Kassam Tugayları, özel birlikte yer alan işgalcilerin fotoğraflarını yayınladı ve gidişatla ilgili bilgiler verdi.

Kassam Tugayları “Keskin Kılıç” adını verdiği operasyonla ilgili yaptığı açıklamada WhatsApp üzerinden telefon ve adres vererek halktan Han Yunus’ta Kassam komutanıyla 7 direnişçiyi şehit eden Siyonist birlikteki şahıslarla ilgili bilgisi olanların ihbar hattından bilgi vermelerini istedi.

Han Yunus operasyonu işgal rejiminin itirafıyla başarısızlıkla sonuçlandı ve işgalci için ağır bir yenilgi oldu.

Han Yunus’ta yapılmak istenen ve başarısızlık sonuçlanan operasyonda yer alan işgal askerleri ‘Gizli Erkan’ olarak tabir edilen işgal ordusundaki son derece seçkin birliğe mensup kişilerdendir. Ehud Barak, Amnon Shahak, Binyamin Netanyahu, Moşe Ya’alon ve Mossad eski şefi Danny Yatom gibi Siyonist liderlerin bu birliğe mensup olması birliğin işgalciler için ne denli önemli olduğunu göstermesi açısından yeterlidir.

Rehineleri kurtarmak, düşman saflarının arkasından askeri operasyonlar yapmak, dışarıda hedef şahısları tasfiye etmek bu birimin görevleri arasındadır.

1976 yılında Uganda’nın Entebbe kentinde kaçırılan İsrailli rehineleri kurtaran bu ekipti.

Fotoğraf ve Bilgilere Sansür

Kassam Tugayları’nın yayınladığı fotoğraflar ve bilgiler, işgal rejiminde şok etkisi yaptı. İşgal rejimindeki Askeri Sansür Birimi hızlı bir kararla fotoğrafların İsrail basınında yayınlanmasını yasakladı. Kassam Tugayları’nın yayınladığı fotoğraf ve bilgilerin kullanılmamasını isteyen Sansür İdaresi “istihbarat savaşında onlara yardım etmeyin” diyerek halkı uyarma ihtiyacı hissetti.

Âdeti olmadığı halde açıklama yapan Sansür İdaresi “Kassam’ın yayınladığı fotoğrafları ve bilgileri kullanmak İsrail güvenliğine zarar verecektir” hatırlatmasını yaptı.

Savaş Devam Ediyor

Güvenlik uzmanı İbrahim Habip, savaşın hâlâ devam ettiğini, direnişin elinin tetikte olduğunu ve işgalcinin tehditlerinden de korkmadığını söyledi.

Habip, Kassam Tugayları’nın konuyla ilgili yayınladığı bildirinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Direniş artık operasyonun bütün ayrıntılarını ve  -İsrail ve güvenlik birimlerinin gizlemelerine ve kamuoyunu yanıltma çabalarına rağmen- operasyona katılanların kimliklerini biliyor. Direniş güçleri işgalcileri birbirine düşürdü ve onları karşı karşıya getirdi. Bunun sonucunda işgal rejimi halktan Kassam’ın yayınladığı bilgi ve fotoğrafları kullanmamalarını istedi” dedi.

Habip değerlendirmesinde Kassam Tugayları’nın operasyona katılanlardan bazılarını arananlar listesine almasının direnişin düşmana meydan okuma sürecinde yeni bir gelişme olduğunu ifade etti.

Yine Kassam’ın halktan bilgisi olanların söz konusu kişileri ihbar etmeleri için telefon ve WhatsApp ihbar hattını yayınlamasının da istihbarat alanında bir meydan okuma olduğunu hatırlattı.

İşgalcinin “Temiz İş” Operasyon Dönemi Geride Kaldı

Siyonist işgal rejimi işlerinde uzman Eymen Er-Rafati ise, Kassam Tugayları’nın yayınladığı bilgilerin “işgalcinin kolay ve kimse duymadan eylem yapma döneminin kapandığı, ‘temiz iş’ operasyonlarının da geride kaldığı” mesajını verdiğini söyledi.

Kassam’ın görüntü yayınlayarak ve bilgi paylaşarak Gazze’deki güvenlik durumuyla ilgili güçlü bir mesaj daha verdiğini belirten Rafati, işgalcinin Gazze’ye girmesinin son derece karmaşık olacağını, bununla ilgili hesapların ise kolay olmayacağını gösterdiğini ifade etti.

Rafati, Kassam’ın önümüzdeki aşamalarda gücüyle ilgili daha ayrıntılı bilgiler vereceğine inandığını, bununla işgalcinin muhtemel plan ve çalışmalarını sabote edeceğini kaydetti.

Siyonist özel birliğin aldığı yenilginin bu birliğe mensup olanların üzerinde olumsuz psikolojik etkilerinin olacağını hatırlatan Rafati, bu durumun onların yapacakları muhtemel operasyonlar için caydırıcı olacağını ve Gazze’de onları bekleyen tehlikelerin büyük olduğunu gösterdiğini kaydetti.

İşgal rejimindeki Askeri Sansür Birimi’nin aldığı karara da değinen Rafati “Askeri Sansür Birimi’nin alelacele karar alıp fotoğraf ve bilgilerin paylaşılmasını yasaklaması, işgalcinin düştüğü sıkıntı ve çıkmazı yansıtıyor. Aynı şekilde olup bitenleri de örtmek istiyorlar. Diğer bir hedef de bu konuda yayınlanacak yeni bilgilerin direnişin eline geçmesini engellemektir” ifadesini kullandı.

Kitleyi bilinçlendirme

Siyasi basın ve propaganda uzmanı Hayder El-Masdar, Kassam Tugayları’nın halktan araştırmaya katılım göstermesi ve bilgi operasyonuna iştirak etmesini talep etmesinin, halkı bilinçlendirme noktasında atılmış önemli bir adım olduğunu, bu tablonun basından uzak bir savaşın sürdüğünü, bunun bir kısmının gün yüzüne çıktığını diğer bir kısmının ise hâlâ gizli bir şekilde yürütüldüğünü gösterdiğini söyledi.

Köklü Dönüşüm

Sâri Urabi ise yaptığı değerlendirmede “Kassam Tugayları’nın Han Yunus operasyonunu engelleyip, operasyona katılan işgalci seçkin askeri birliğin üyelerinin fotoğraflarını yayınlaması, işgalciyle mücadelede köklü bir değişimin meydana geldiğini gösteriyor. Taraflar arasındaki güç dengesizliğine ve zor şartlara rağmen bu değişim Filistin halkıyla Filistin davasının lehinedir” dedi.

Urabi değerlendirmesinde güvenlik operasyonunun devam ettiğini, zihinlerin zinde ve teyakkuzda olduğunu, güçlü bir iradenin ortada olduğunu, rakibine karşı sürekli darbe indiren tarafın şimdi ondan oldukça profesyonel darbeler yediğini söyledi.

İsrail şokta

İsrail konusunda uzman Salih En-Numani yaptığı değerlendirmede “Kassam’ın Han Yunus’a sızan özel askeri birlikte yer alan subayların fotoğraflarını yayınlamakla gösterdiği başarı İsrail’de şok etkisi yarattı. Bilgiler ve fotoğraflar Kassam’ın özel birliğin Gazze’ye girmesinden haberdar olduğunu, hareketlerini takip ettiğini, elinde yayınladığı bilgilerden çok daha fazlasının olduğunu, bu bilgilerin çatışma anıyla sınırlı olmadığını gösteriyor” dedi.

En-Numani değerlendirmesinde, “Bu deşifre işi, Siyonist istihbarat ve askeri çabalara büyük bir darbe indirdi. Zira bu birlikte yer alan seçkin askerler birçok ülkede gizli operasyonlar yapan kişilerdir. Bu bilgilerden sonra birimde yer alanların bu ülkelerde yeni görevler üstlenmeleri zorlaşacak. Çünkü kısa sürede ortaya çıkma ihtimalleri çok yüksektir” ifadesini kullandı.

Numani ayrıca şunları söyledi: “İşin sonunda İsrail için milyar dolarlık soru kalıyor. Kassam Tugayları bütün bu fotoğraf ve bilgilere nasıl ulaştı? Görünen o ki fotoğraflardan bazıları o gün yapılan operasyon alanın dışından çekilmiş. Bunların bölgede bulunan kameralardan toplanması mümkün değildir. Öyleyse Kassam bu bilgi ve fotoğrafları nasıl elde etti?”