Kassam Tugayları Esir Takasında İsrail Tekliflerini Neden Reddetti?

Bu açıklama, işgal rejiminin direnişin elindeki esir ve kayıp askerler konusunu görmezlikten gelme aşamasından çıktığına işaret ediyor. Aynı şekilde esir durumdaki askerlerine veya onlarla ilgili bir bilgiye ulaşmak için askeri ve güvenlik yollarını bırakıp görüşmeyi kabul ettiğinin sinyalini de veriyor.

İşgal rejimi tarafından yapılan teklifler, yeni bir esir takası için resmi görüşmelere başlamayı gerektirmeyecek düzeyde olduğu ortada. Bu da Siyonist Netanyahu’nun görüşmelerin zeminini oluşturacak, esirlerin serbest kalmasını sağlayacak yeni önerilerde bulunmasını gerekli kılıyor.

Kassam Tugayları’nın özellikle bu aşamada resmi olarak bu açıklamayı yapması, direnişin Netanyahu’nun esir Siyonist askerlerin ailelerini kandırdığına inanmasındandır. Netanyahu ailelere oldukça mantıklı ve tutarlı hareket edip esirleri kurtarmak için tekliflerde bulunduğunu, ancak yaptığı tekliflerin Şalit konusunda olduğu gibi yeni ve ciddi bir esir takas anlaşmasına götürecek nitelikte olmadığını söylemektedir.

Yine Kassam Tugayları, Filistin halkını gelişmeler konusunda bilgilendirmek istiyor. Hamas, başta Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunan esirlerin aileleri olmak üzere Filistin halkının işlerin ne durumda olduğunu bilme hakkına sahip olduğuna inanıyor.

Esirlerle esir yakınlarının Kassam Tugayları’na güveni yüksektir. Özgürlerin Vefası esir takas anlaşmasında sözünü yerine getirin Hamas hareketinin çabalarına büyük umutlar bağlıyorlar.

İşgal rejimi İsrail hâlâ kurnazlık yapmaya ve ödeyeceği faturayı azaltmaya çalışıyor. Bunu Şalit’in esir alındığı süreçte de yaptı. Ancak daha sonra işi ciddiye aldı ve Özgürlerin Vefası olarak tarihe geçen esir takas anlaşmasında Şalit’e karşılık 1500 Filistinli kadın ve erkek esiri serbest bıraktı.

Beş yıl emin ellerde kalan Şalit, ancak bir takas anlaşmasıyla serbest bırakıldı.

Kassam Tugayları’nın  bölgede ağırlığı olan bazı devletlerin, ya da bazı Avrupa ülkelerinin veya uluslararası çevrelerin arabulucu olması ve ciddi yeni teklifler alması durumunda gereken esnekliği göstermeye hazır olacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Onun tek istediği tekliflerin üzerinde görüşme yapılabilecek düzeyde, İsrail’in hile ve polemiklerinden uzak olmasıdır. Bu tutum ilgili çevrelerin ciddi bir şekilde harekete geçmelerine yeşil ışık yakıyor. Kuşkusuz bazı güçler, yeni bir esir takas anlaşmasında önemli bir rol oynamak istiyor.