Kanser Hastası Filistinli Esir Yoğun Bakıma Kaldırıldı

Esirler Enformasyon Ofisi, yaptığı açıklamada, esir Bessam Es-Sayih’in sağlık durumunun tehlikeli bir şekilde kötüleştiğini ve Filistinli hasta esirin yoğun bakıma kaldırıldığını açıkladı.

Esir Es-Sayih’in kan ve kemik kanseri olduğunu ve yıllardır hastalıkla boğuştuğunu bildiren Esirler Enformasyon Ofisi, dün konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Filistinli hasta esirin kalbinde de sorun olduğuna dikkat çekti.

Bildiride, esir Es-Sayih’in uzun bir süredir yemek yiyemediği, ciğerlerimde ve göğsünde su toplandığı, zaman zaman bayılarak kendinden geçtiği kaydedildi.

Bildiride ayrıca, Ramallah’ın kuzeyindeki Nablus vilayeti sakinlerinden olan esir Es-Sayih’in hasta esirler arasında durumu en kritik esir olduğu belirtildi.

Esir Es-Sayih’in karaciğerinde büyüme olduğu ve kalp kaslarının da iyice zayıfladığı, kalp kaslarının yüzde 25 oranında çalıştığı ifade edildi.

Es-Sayih’in işgal güçlerince 2015 yılında gözaltına alındığı, 2011 yılında kemik kanseri ve 2013 yılında da kan kanseri hastalığına yakalandığı, cezaevindeki kötü koşullar sebebiyle sağlık durumunun her gün daha da kötüye gittiği bildirildi.