KAHRAMAN Filistin Halkı 2. ÖFKE Cumasında Da Meydanda

Trump’ın kararına karşı başlatılan direnişin ikinci Öfke Cumasında Filistin halkı kararı protesto etmek için Cuma namazından sonra tepkisini ortaya koydu.

Filistin Kızılay’ı şimdiye kadar 23 yaralıya müdahale edildiğini duyurdu.

Kaynaklar, Cuma namazını Mescidi Aksa’da kılan cemaatin avluda eylem yaptığını, göstericilerin ABD karşıtı sloganlar attıklarını söyledi.

Kalendiya’daki askeri noktada Filistinlilerle işgal güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, Hamas ve diğer grupların çağrısı üzerine El-Halil’de de gösteri ve yürüyüşler düzenleniyor.

Kadın, erkek, genç ve çocukların iştirak ettiği gösterilerde ABD aleyhinde sloganlar atıldığını belirten muhabirimiz, gençlerin Ez-Zaviye Kapısı’na gidip işgal askerleriyle çatıştıklarını ifade etti.

El-Arrub mülteci kampında çatışmalar başlarken, Beytlahim’de de halk namazdan sonra gösteri düzenledi.

Trump’ın kararını protesto etmek için Nablus’un Şehitler Caddesi’nde Cuma namazını kılan halk, namazdan sonra yürüyüşe geçerken, hutbeyi veren Nablus Müftüsü Şeyh Ahmed Şubaş, Trump’ın zalim kararını tanımadıklarını söyledi.

Tubas şehrinde düzenlenen gösteride üç kişi işgal güçleri tarafından tutuklanırken, Atfuf Ovası’nda yapılan gösteri ise işgal güçlerinin sert müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Cenin şehrinde gösteriler düzenlenirken, Burin beldesindeki gösterilere göz yaşartıcı bombalarla saldıran işgal güçleri bazı göstericilerin boğulma tehlikesi geçirmelerine neden oldular.

Kalkiliya şehriyle, Kefer Kadum, Auzun ve Cives beldelerinde Amerika’nın Kudüs kararına karşı protestolar sürerken, gençler temas noktalarında işgal güçleriyle çatıştı.

Gazze’de yüz binlerce kişinin katıldığı eylem vardı. Namazdan sonra Gazze’nin kuzeyinde yer alan Salahuddin Caddesi’nde yürüyüşe geçen Filistin halkı sınırda işgal güçlerinin saldırısına maruz kaldı. Göstericileri engellemek için göz yaşartıcı bomba, plastik mermi ve gerçek mermi kullanan işgal güçlerinin saldırılarında on kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Gazze’nin kuzeyinde yer alan Beythanun sınır kapısında 2, Rafah’ın doğusunda 2, Şucaiye mahallesinde de 2, Cibaliye mülteci kampının doğusunda 3 ve Bureyc mülteci kampında ise 1 kişinin işgal güçlerinin ateşiyle yaralandığını duyurdu.